Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Protectia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Protectia copilului

Cum poate fi obtinut plasamentul familial pentru un copil sau chiar doi copii care sint deja in sistemul de ocrotire sociala a copiilor, aflati in plasament in cadrul unei fundatii.
Multumesc anticipat pentru raspuns
Plasamentul copilului constituie o masură de protectie speciala, avand caracter temporar, care poate fi dispusa, in conditiile legii, după caz, la: o persoana sau familie; un asistent maternal; un serviciu de tip rezidential
Persoana sau familia care primeste un copil in plasament trebuie sa aiba domiciliul in Romania ai sa fie evaluata de catre direcatia generala de asistenta sociala si protectia copilului cu privire la garantiile morale si conditiile materiale pe care trebuie sa le indeplineasca pentru a primi un copil in plasament.
La stabilirea masurii de plasament se va urmari:
a) plasarea copilului, cu prioritate, la familia extinsa sau la familia substitutiva;
b) mentinerea fratilor impreuna;
c) facilitarea exercitarii de catre parinti a dreptului de a vizita copilul si de a mentine legatura cu acesta.
Masura plasamentului se stabileste de catre comisia pentru protectia copilului-in situatia in care exista acordul parintilor
Daca nu exista acordul parintilor biologici,masura este dispusa de catre instanta de judecata, la cererea directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului
Eventualele greutati= formalitati/avize privind plasamentul le puteti sesiza la directia generala de asistenta sociala si protectia copilului