avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... taxa pod Fetesti
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

taxa pod Fetesti

Am trecut in luna august 2015 pe podul de la Fetesti si am achtat prin sms.
Din neatentie am gresit numarul de la masina gen B 11 ROS in loc de B 22 ROS .
Am primit confirmarea mesajelor , totul a fost ok.
Acum am primit amenda prin posta ca nu am platit taxa.
Exista vreo posibilitate sa fac dovada ca eu am platit si am gresit sms-ul sau trebuie sa platesc amenda?
Pe procesul verbal scrie ca se plateste jumatate in 48 de ore de la primire dar nu am semnat de primire, l-am gasit in cutia postala unde zacea de 3 zile....
Va multumesc pentru atentie! O zi minunata!
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 17:29, 4 Martie 2016
Nu v-a venit pe factura confirmarea platii prin sms?
Contestati procesul verbal in termen de 15 zile de la comunicare, pe pv ar trebui sa scrie la ce judecatorie trebuie sa depuneti plangerea.
Plata la jumatate se poate face prezentand plicul cu data postei dar in mod normal ar fi trebuit sa va fie inmanat de postas. Cred ca amenda de 130 lei va fi mai mica decat costurile contestarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda pentru taxa pod fetesti Vasile_Cristian Vasile_Cristian Buna ziua! In data de 17.04.2021 am trecut podul de la Fetesti si am achitat taxa online, in aceeasi zi. Pe 13.07.2021 am primit amenda prin posta pe motiv ca ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de constatare a contraventiei. elisabeta_dc elisabeta_dc Buna ziua, am primit un proces verbal de constatare a contraventiei de la Cestrin pentru neplata trecerii podului din Fetesti. Am gasit plicul in cutia ... (vezi toată discuția)
Lipsa instiintare contraventie wildkatt wildkatt Buna ziua! Am aflat saptamana aceasta, din greseala (facandu-mi cont pe Ghiseul.ro), ca am un proces-verbal de constatare a contraventiei cu amenda, datand din ... (vezi toată discuția)