Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 201
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 201

Buna ziua.

Am un PFA CAEN 6201 (realizarea software la comanda). Am lucrat doar cu clienti din strainatate si tot ce am incasat, am incasat prin contul bancar.

Trebuie sa depun la ANAF declaratia 201 (venituri din strainatate)

Ce ar trebui sa scriu in declaratia aceasta 201 la total, la fiecare tara?

varianta 1:
toate incasarile in contul bancar

varianta 2:
toate incasarile in contul bancar minus cheltuielile deductibile (birotica, etc)

Doamna de la ghiseu de la ANAF mi-a zis ca trebuie sa ii duc si un extras bancar, dar daca ei aduna toate incasarile aparute in extras si ma impoziteaza pentur suma aceea, nu e in regula, pentru ca am avut si cheltuieli deductibile

Multumesc
DianaGherea, utilizator
Chiar daca atasati extrasul, cheltuielile deductibile se scad din veniturile realizate si ce ramane, adica venitul net, se impoziteaza.
Eu zic ca trebuie sa depuneti d200 pe pfa.
Asta am zis si eu: la declaratia 200 aferenta activitatii desfasurate pe P.F.A. poate atasa si extrasul de cont. Si eu m-am mirat ca i s-a cerut asa ceva, dar functionarii Romaniei sunt mereu surprinzatori.

Mea culpa, @george-neagu! N-am sesizat ca vrea sa depuna D201. Intradevar, se depune D200, chiar daca P.F.A. a realizat venituri din strainatate.
Iulian MANEA, Contabil
Pai acum nu mai inteleg nimic. Am intrebat-o pe doamna de la ghiseu asa:

"am un pfa, am venituri DOAR din strainatate (non UE), din Romania nu am avut nici o incasare, deci care declaratie o depun? 200 sau 201? Sau ambele?"

Mi-a zis ca 201 doar. Mi-a zis sa aduc si extras bancar din care sa poata fi verificat venitul total ce il declar eu in D201.

Deci ANAF se asteapta ca venitul declarat in D201 sa fie egal cu totalul incasarilor in cont.

Inseamna ca nu am voie sa scad de acolo cheltuielile deductibile, ci sa scriu fix doar incasarile...si atunci unde declar cheltuielile deductibile?

Trebuie sa vedeti daca ati optat sa fiti impozitata la pfa pe venit real, caz in care depuneti d200 cu incasari si plati si fara a mai trebui sa atasati copii dupa extrase de cont sau alte documente (completati registrul jurnal de incasari si plati pe baza actelor doveditoare), sau pe norma de venit, caz in care nu mai depuneti deloc d200 si primiti direct acasa decizie de impunere.