Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registrul de incasari si plati la PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registrul de incasari si plati la PFA

Buna ziua,

Exista un pfa ce are cont deschis si la trezorerie pentru incasare subventii de la stat. Tranzactiile din acel cont se trec in Registrul de incasari si plati? Intotdeauna banii respectivi sunt transferati in contul bancar al pfa ului si apar pe extrasul acela, pfa ul inregistrandu-i la incasari prin banca , neimpozabile. Ar fi o dubla incasare.

Mersi
george-neagu, moderator
Treceti numai ce este din extrasul de cont de la contul bancar. Dar oricum sa aveti in vedere ca nu se trece automat totalul din registru in d200. Sa nu fie acolo si cheltuieli deductibile partial. sau nedeductibile
Multumesc, m am gandit la fel. Corect cu total registru, Ch si V din Registru trebuie delimitate ca deductibile/impozabile.