avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune vacanta dar cu mostenitori de gradul 1
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune vacanta dar cu mostenitori de gradul 1

Buna seara!
Subiectul acestei discutii este un teren situat in Bucuresti.
In urma unei cereri formulate in 1993 s-a aflat ca terenul este in proprietatea
SC ORIZONT SA.
In 1995 am fost informati de catre Administratia Financiara s6 despre faptul ca terenul a trecut in proprietatea Statului prin dispozitia 18887 din 1976, in urma unei succesiuni vacante emisa de Notariatul de Stat sector 7dinanul 1975.

Din cate am inteles succesiune vacanta inseamna fara mostenitori.
Problema este ca proprietara avea un copil care a trait pana la varsta de 80 ani.
Eu sunt unicul mostenitor al persoanei care a trait pana la 80 ani.
Terenul este situat la o strada principala, pe colt si fara constructii pe acesta.
Intrebarea mea este daca se mai poate face ceva si daca da este cineva interesat si care are experienta sa recupereze in instanta acest teren?

Cel mai recent răspuns: vitalsmart , utilizator 20:21, 17 Octombrie 2016
Nu cred ca mai sunteti in termenul pentru formularea unei cereri de retrocedare, iar cererile pe dreptul comun sunt, de regula, respinse pe motivul ca trebuia urmata procedura din legea speciala.
Va multumesc pentru raspunsul oferit.
Ma gandeam daca se poate actiona in instanta pentru anularea succesiunii vacante si astfel repunerea in proprietate.
S-au efectuat cateva demersuri pentru recuperarea terenului dar in urma cererii adresate catre Adm Financiara sector 6 (in 1995) s-a primit un raspuns in care scrie ca in urma unei sentinte civile din 1995 a fost sesizat Consiliul Local al Municipiului Bucuresti.
Mentionez ca nu detin acea sentinta si nu stiu cum sa intru in posesia acesteia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retrocedare, situatie dosar vitalsmart vitalsmart Buna ziua! Sunt unicul mostenitor al unei persoane care a detinut un teren in zona Giulesti, teren confiscat. Am gasit niste documente care arata ca ... (vezi toată discuția)
Preluarea abuziva a imobilelor în sensul legii 165/2013 Mariadabija Mariadabija În anul 1955, în urma decesului soțului, o persoană deschide succesiune la care nu acceptă moștenirea nici ea și nici fiicele sale. Moștenirea devine ... (vezi toată discuția)
Succesiune in instanta - anulare actiune, consecinte zsorox zsorox Tatal meu a murit in noiembrie 2014 iar mama mea a murit in ianuarie 2015 Eu sunt singurul lor copil, eu m-am nascut in 1983. Locuiam impreuna, toti trei, ... (vezi toată discuția)