Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune vacanta dar cu mostenitori de gradul 1
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune vacanta dar cu mostenitori de gradul 1

Buna seara!
Subiectul acestei discutii este un teren situat in Bucuresti.
In urma unei cereri formulate in 1993 s-a aflat ca terenul este in proprietatea
SC ORIZONT SA.
In 1995 am fost informati de catre Administratia Financiara s6 despre faptul ca terenul a trecut in proprietatea Statului prin dispozitia 18887 din 1976, in urma unei succesiuni vacante emisa de Notariatul de Stat sector 7dinanul 1975.

Din cate am inteles succesiune vacanta inseamna fara mostenitori.
Problema este ca proprietara avea un copil care a trait pana la varsta de 80 ani.
Eu sunt unicul mostenitor al persoanei care a trait pana la 80 ani.
Terenul este situat la o strada principala, pe colt si fara constructii pe acesta.
Intrebarea mea este daca se mai poate face ceva si daca da este cineva interesat si care are experienta sa recupereze in instanta acest teren?

Nu cred ca mai sunteti in termenul pentru formularea unei cereri de retrocedare, iar cererile pe dreptul comun sunt, de regula, respinse pe motivul ca trebuia urmata procedura din legea speciala.
Va multumesc pentru raspunsul oferit.
Ma gandeam daca se poate actiona in instanta pentru anularea succesiunii vacante si astfel repunerea in proprietate.
S-au efectuat cateva demersuri pentru recuperarea terenului dar in urma cererii adresate catre Adm Financiara sector 6 (in 1995) s-a primit un raspuns in care scrie ca in urma unei sentinte civile din 1995 a fost sesizat Consiliul Local al Municipiului Bucuresti.
Mentionez ca nu detin acea sentinta si nu stiu cum sa intru in posesia acesteia.