Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot trece in spatiu din birou in casa de locuit?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot trece in spatiu din birou in casa de locuit?

Am cumparat un apartament si in cf figurează birouri . Cum pot schimba destinatie din birou in spatiu locuinta?
Pentru solutionare este necesar sa va adresati primariei teritoriale , cu cerere de emitere certificat de urbanism pentru schimbarea de destinatie, anexand cererii un extras de carte funciara si un plan de amplasament.
La obtinerea certificatului de urbanism, vi se vor indica documentele in baza carora se face schimbarea de destinatie=autorizatie PSI, autorizatie mediu, aviz salubritate, dovada utilizarii legale a spatiului, lucrare ridicare topo, acord coproprietari sau vecini etc.