Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Bere pe tichete de masa
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Bere pe tichete de masa

Buna ziua. Am si eu o nelamurire in legatura cu achizitionarea bererii pe tichete de masa. De cateva ori am fost la cumparaturi la Profi si am cumparat bere pe tichete de masa neauzind nici macar un avertisment din partea caseritelor. De 2 zile imi spun ca nu pot da bere pe bonuri deoarece nu este aliment.
Care este defapt legea in aceasta privinta? Berea se poate cumpara pe tichete de masa sau nu? Este considerata aliment sau nu?
Conform art. 2 alin. (4) lit. d) din Legea nr. 142/1998:
Fiecare tichet de masa pe suport hartie este valabil numai daca are inscris numarul sub care a fost inseriat de catre unitatea emitenta si daca cuprinde, cel putin, urmatoarele mentiuni: d) interdictia de a fi utilizat pentru achizitionarea de tigari sau de produse alcoolice;

Pe de alta parte, Codul fiscal incadreaza berea la bauturi alcoolice: TITLUL VIII - Accize și alte taxe speciale, CAPITOLUL I - Regimul accizelor armonizate, SECȚIUNEA a 4-a - Alcool și băuturi alcoolice, ART. 349 - Bere.