Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Tevi incalzire izolate!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Tevi incalzire izolate!

Buna seara, am si eu o nelamurire si anume : am centrala de apartament iar tevile de incalzire care trec prin apartament le am izolat dupa care am facut gheu (le am zidit de sus pana jos). Este normal sa platesc incalzirea pt acele tevi (80-100 lei lunar pt un apartament cu 2 camere ) chiar daca apartamentul meu nu se incalzeste de la ele? Cum imi calculeaza ei de ajung la aceste sume? Vecinul de deasupra inchide repartitoarele iar eu platesc incalzirea si pt ei. Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~

Suma repartizata dvs. mi se pare cam mare.
In momentul in care dvs. v-ati hotarat sa izolati si sa ziditi conductele verticale, trebuia sa anuntati as. prop. - pentru a vi se diminua costurile cu incalzirea spatiilor comune.
Apoi, sa fim corecti, o izolare cat ar fi ea de buna, tot pierde caldura. Asadar, tevile verticale se izoleaza cat mai bine, apoi se acopera cu rigips sau ceva asemanator - insa cu „stiinta” si aprobarea as. prop. - care asa cum s-a spus mai sus, intocmeste un PV de situatie.

Pentru ca veni vorba, costurile cu incalzirea spatiilor comune sunt:
- costuri cu conductele de distributie de la subsol - care, fie vorba intre noi nu sunt izolate sau au o izolare de doi bani;
- costuri cu conductele care alimenteaza caloriferele de pe casa scarii si uscatoare - daca acestea exista;
- costuri cu incalzirea produsa /degajata de tevile verticale care tranziteaza apartamentele.

Asadar, mergeti la asociatie si clarificati situatia. Daca repartizarea costurilor cu incalzirea se face prin repartitoare de costuri, asociatia, in urma verificarilor, trebuie sa informeze firma despre faptul ca tevile verticale care tranziteaza apartamentul dvs. sunt izolate si ingropate cu rigips. In acest caz (de aprobare), sunt convins ca o sa vi se repartizese sume mai mici.
Repet: inainte de a izola acele tevi, trebuia sa notificati in scris as. prop. si acestia sa-si fi dat acordul...