Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bonuri de taxi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bonuri de taxi

Buna ziua,

Conform HG 105/2009 bonurile fiscale nu mai sunt considerate documente justificative , fara factura sau decont de cheltuieli insotitoare . Dar cum ramane cu bonurile de taxi ? Si pentru acestea trebuie sa fac decont de cheltuieli , sau se aplica exceptia din Codul fiscal ?

Prin derogare de la alin. (1) [ se refera la obligatia de a emite factura] şi fără să contravină prevederilor alin. (3), persoana impozabilă este scutită de obligaţia emiterii facturii, pentru următoarele operaţiuni, cu excepţia cazului în care beneficiarul solicită factura:

a) transportul persoanelor cu taximetre, precum şi transportul persoanelor pe baza biletelor de călătorie sau a abonamentelor;

b) livrările de bunuri prin magazinele de comerţ cu amănuntul şi prestările de servicii către populaţie, consemnate în documente, fără nominalizarea cumpărătorului;

c) livrările de bunuri şi prestările de servicii consemnate în documente specifice, care conţin cel puţin informaţiile prevăzute la alin. (5).

Va rog raspuns. Multumesc
mutzunake a scris:

Buna ziua,

Conform HG 105/2009 bonurile fiscale nu mai sunt considerate documente justificative , fara factura sau decont de cheltuieli insotitoare . Dar cum ramane cu bonurile de taxi ? Si pentru acestea trebuie sa fac decont de cheltuieli , sau se aplica exceptia din Codul fiscal ?

Prin derogare de la alin. (1) [ se refera la obligatia de a emite factura] şi fără să contravină prevederilor alin. (3), persoana impozabilă este scutită de obligaţia emiterii facturii, pentru următoarele operaţiuni, cu excepţia cazului în care beneficiarul solicită factura:

a) transportul persoanelor cu taximetre, precum şi transportul persoanelor pe baza biletelor de călătorie sau a abonamentelor;

b) livrările de bunuri prin magazinele de comerţ cu amănuntul şi prestările de servicii către populaţie, consemnate în documente, fără nominalizarea cumpărătorului;

c) livrările de bunuri şi prestările de servicii consemnate în documente specifice, care conţin cel puţin informaţiile prevăzute la alin. (5).

Va rog raspuns. Multumesc

Se aplica prevederile Ordonantei de urgenta 28/1999, art 1 alin (2) "La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala."

conform ultimelor modificari legislative(aplicabile din14.03.2013) care ar fi solutia pentru a deduce cheltuielile cu transportul cu taxiul?

Transportul in regim taxi se incadreaza la exceptii de regula sau nu,adica pentru a putea deduce cheltuiala avem nevoie de Bon fiscal cu CUI-ul beneficiarului sau factura ?

astept pareri,multumesc