Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dizolvare asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dizolvare asociatie

Initial asociatia a avut trei scari. In decursul timpului acestea s-au divizat. In statutul asociatiei mama, se precizeaza ca "Dizolvarea Asociaţiei de Proprietari va fi anunţată la Judecătoria sau Administraţia Financiară unde aceasta a fost înregistrată". Ma intereseaza daca trebuie facuta dizolvarea la Judecatorie, sau doar la administratia financiara. Multumesc.
in mod normal, scarile care s-au separat, desprins, si-au infiintat propria asociatie de proprietari, ultima ramasa "mostenind" identitatea juridica a mamei. Dizolvarea asociatiei presupune disparitia condominiului, ceea ce nu e cazul aici.
Și aceea are cod fiscal nou. Prin urmare cea veche (asociația mamă) trebuie dizolvata sau radiata.
anyme a scris:

Și aceea are cod fiscal nou.

Vreti sa spuneti ca, de fapt, au aparut doua noi asociatii?