Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare

Am un pamant care a fost intabulat in 2016 (topograful spune ca s-a intabulat electronic). Numarul topografic are 15 ari, dar in acte detin doar 11 ari. Forma pamantului a fost data de catre mine si topograful a intabulat doar cele 11 ari. Anul acesta am cumparat un pamant adiacent de pe un alt numar topografic dar cele 4 arii fac granita intre cele 2 pamanturi. Topograful spune ca dat fiind faptul ca e intabulat electronic nu se mai pot repozitiona cele 11 ari astfel incat sa fie alaturate pamantului cumparat ulterior si cele 4 arii sa ramana in alta parte a celor 11 arii nu pe granita cu pamantul cumparat. Intrebarea mea este chiar nu se mai poate repozitiona un pamant daca este intabulat electronic? Am informatii ca daca era intabulat pe stil vechi cu schite era posibila repozitionarea. Multumesc
ba da , se poate. prin actiune in instanta.
Actiune in instanta a cui? ce actiune trebuie sa intreprind?