avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Lucrez la o gradinita particulara si pe baza copiei dupa CI mi s a spus ca am contract de munca intocmit si inregistrat in Revisal incepand cu 1 octombrie a.c.
Mentionez ca nu am semnat nimic, nu am vazut nici un contract si va rog sa mi spuneti daca, conform legii este posibil.
Am solicitat verbal o copie, mi s a spus ca o sa primesc, deci astept.
Ce pot face in conditiile acestea?
Cel mai recent răspuns: AliMarin , utilizator 21:13, 17 Octombrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Contractul reprezinta acordul partilor, iar contractul de munca trebuie obligatoriu incheiat in scris, semnat de catre parti, iar o copie sa va fie inmanata. Incalcarea acestor dispozitii legale constituie contraventie.
Intrucat deja va desfasurati activitatea acolo discutati cu angajatorul pt a va inmana cat mai curand exemplarele de CIM pt a le semna.
Sanctiuni se pot aplica atat angajatorului cat si angajatului (art 260 alin 1 lit f CM).
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.........
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.........

Prin urmare, intrucat angajatorul a incalcat dispoziriile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.

Prestarea muncii fara a avea incheiat un c.i.m. inseamna "munca la negru".
Multumesc pentru raspunsuri.
Am sa insist in rezolvarea acestei probleme prin semnarea contractului, in caz contrar prin renuntare si sesizare ITM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract individual de munca user123456 user123456 M-am angajat in 29 mai la o firma, am dus toate actele necesare, dar nu am semnat nici un contract de munca. De la firma mi se spune ca am un contract pe ... (vezi toată discuția)
Contract de munca in 2 exemplare ContSters292683 ContSters292683 Buna seara! As dori sa va intreb in ce moment se inmaneaza angajatului un exemplar din contractul de munca semnat de el? Dupa momentul semnarii este ... (vezi toată discuția)
Cim perioada determinata pesticid pesticid Buna seara, Am incheiat CIM pe trei luni ( vorba vine... deoarece inca nu l-am vazut, pe el, pe contract ) De cate ori are voie o societate , in mod ... (vezi toată discuția)