Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Lucrez la o gradinita particulara si pe baza copiei dupa CI mi s a spus ca am contract de munca intocmit si inregistrat in Revisal incepand cu 1 octombrie a.c.
Mentionez ca nu am semnat nimic, nu am vazut nici un contract si va rog sa mi spuneti daca, conform legii este posibil.
Am solicitat verbal o copie, mi s a spus ca o sa primesc, deci astept.
Ce pot face in conditiile acestea?
Buna ziua,
Contractul reprezinta acordul partilor, iar contractul de munca trebuie obligatoriu incheiat in scris, semnat de catre parti, iar o copie sa va fie inmanata. Incalcarea acestor dispozitii legale constituie contraventie.
Intrucat deja va desfasurati activitatea acolo discutati cu angajatorul pt a va inmana cat mai curand exemplarele de CIM pt a le semna.
Sanctiuni se pot aplica atat angajatorului cat si angajatului (art 260 alin 1 lit f CM).
Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Prin urmare, intrucat angajatorul a incalcat dispoziriile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.

Prestarea muncii fara a avea incheiat un c.i.m. inseamna "munca la negru".
Multumesc pentru raspunsuri.
Am sa insist in rezolvarea acestei probleme prin semnarea contractului, in caz contrar prin renuntare si sesizare ITM.