Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Chelt infiintare ong
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Chelt infiintare ong

Buna seara,

Am o asociatie fara scop patrimonial care s a infiintat anul trecut dar abia acum si-a inceput activitatea.Va rog sa imi spuneti daca am gandit corect urmatoarele note:
1) Depunerea patrimoniul se face 5121=101 cu aportul fiecarui membru .
2)Cheltuielile de constituire 201=401 daca avem facura pe ong( facuta pe baza unui contract de asistenta juridica cu un avocat care s a ocupat de actele de infiintare)....201=462 chelt facute de asociatii sau avocat inainte de a primii numele si calitatea de persona juridica.
Cat timp se amortizeaza aceste cheltuieli?
3)In prima faza se crediteaza ong ul pentru a putea platii aceste taxe ? Contul folosit este 462 ? Abia dupa cateva luni de activitate s-au taiat facturi de cotizatii.Se restituie ca si la un srl proportional fiecarui membru fondator in parte ?
4) Daca s-a infiintat in cursul anului trecut si singurele chelt au fost cele de infiintare se depune declaratiea de inactivitate S1046?

Multumesc mult
Cotizatie membru pe anul curent. Nu e prestare de serviciu.Dar totusi intreb, e interzisa facturarea daca membrii cer factura ?
Da, e interzisa, e fara rost. Eliberati chiatanta conform statutului, in cazul membrilor si conform contractului in cazul sponsorizarii.

Factura este unul dintre documentele care se elibereaza clientului caruia i s-a livrat o marfa sau i s-a prestat un serviciu.
Am un ONG care are 5 membri PF si unul din ei a virat suma de 5000 lei inreg de mine 5121=101 (scrie in statut patrimoniu initial)
-am incasat de la Trezorerie imp de 3,5% virat de PF 5121=7331
- Acest ONG a sponsorizat un bolnav care a fost operat in alta tara cu suma de 100.000 lei si am inreg 6584=5121