Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cum se certifica contractul original de ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cum se certifica contractul original de înstrăinare-dobândire auto?

Persoana care vinde maşina trebuie să prezinte autorităţilor fiscale locale contractul original de înstrăinare-dobândire, împreună cu patru copii certificate ale acestuia.Va rog sa mi spuneti cum se certifica si unde, ca voi fi pus in situatie peste cateva zile. Multumesc
george-neagu, moderator
Se completeaza formularul de contract de vanzare cumparare apoi se fac 4 copii (1 original si 4 copii), apoi se merge la "Directia de Taxe si Impozite" de care tine vanzatorul masinii!
Vanzatorul masinii trebuie sa prezinte autoritatilor fiscale locale contractul original de înstrainare-dobandire, împreuna cu patru copii certificate ale acestuia.
Cele cinci documente sunt folosite dupa cum urmeaza:
- exemplarul original ramane la cumparator
- un exemplar certificat ramane în arhiva organului fiscal local;
- un exemplar certificat ramane la vanzator ;
- un exemplar certificat se depune la organul fiscal local unde isi are domiciliul fiscal cumparatorul
- un exemplar certificat*, pe care se înscrie si de către organul fiscal de la domiciliul cumparatorului numarul de înregistrare din Registrul de evidenta a mijloacelor de transport supuse înmatricularii/înregistrarii, se depune la Serviciul Public Comunitar Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor;
Succes !

Toata stima si mii de multumiri!