avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Fiscal Auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Fiscal Auto

Salut Am si Eu o Problema !

Am cumparat o masina,am facut contract v/c,am mers la el la primarie sa bage contractele toate bune !
Dupa o saptamana ma suna si imi mai cere 1500 lei daca vreau sa imi dea fiscalul ( contractele fiind bagate si scoase pe mine )
Intrebarea mea este :
- Daca contractele sunt la el,se pot trimite automat la mine la taxe si impozite ?
- Daca eu nu o declar la mine la taxe ( deoarece nu am contractele ) masina ramane tot pe numele lui ?
Ultima modificare: Marți, 27 Martie 2018
Mdln29, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mdln29 , utilizator 10:53, 28 Martie 2018
Cele cinci documente sunt folosite după cum urmează:
- exemplarul original ramane la persoana care cumpara masina;
- un exemplar certificat ramane in arhiva organului fiscal local;
- un exemplar certificat ramane la persoana care vinde masina;
- un exemplar certificat se depune la organul fiscal local unde îsi are domiciliul fiscal persoana care cumpara masina.
- un exemplar certificat*, pe care se înscrie si de catre organul fiscal de la domiciliul cumparatorului numarul de inregistrare din Registrul de evidenta a mijloacelor de transport supuse înmatricularii/inregistrarii, se depune la Serviciul Public Comunitar Permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor;
Sa inteleg ca se poate trimite automat ??
Daca da in cat timp ajunge la cumparator ??

ynocentta a scris:

Cele cinci documente sunt folosite după cum urmează:
- exemplarul original ramane la persoana care cumpara masina;
- un exemplar certificat ramane in arhiva organului fiscal local;
- un exemplar certificat ramane la persoana care vinde masina;
- un exemplar certificat se depune la organul fiscal local unde îsi are domiciliul fiscal persoana care cumpara masina.
- un exemplar certificat*, pe care se înscrie si de catre organul fiscal de la domiciliul cumparatorului numarul de inregistrare din Registrul de evidenta a mijloacelor de transport supuse înmatricularii/inregistrarii, se depune la Serviciul Public Comunitar Permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor;


Cine doriti sa trimita automat la mine la taxe si impozite,in conditiile in care cele 5 documente dupa incheiere sunt preluate de catre vanzator si cumparator, ?
Dv va revenea dreptul ca dupa intocmirea celor 5 exemplare ,sa preluati originalul+exemplarul certificat
Primariile intre ele
Eu nu am ce sa depun ca nu am contractele sunt la omul ala !
Daca nu depun nimic desii contractele sunt facute cine e propietar acum?

ynocentta a scris:

Cine doriti sa trimita automat la mine la taxe si impozite,in conditiile in care cele 5 documente dupa incheiere sunt preluate de catre vanzator si cumparator, ?
Dv va revenea dreptul ca dupa intocmirea celor 5 exemplare ,sa preluati originalul+exemplarul certificat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se certifica contractul original de înstrăinare-dobândire auto? zefirzefir zefirzefir Persoana care vinde maşina trebuie să prezinte autorităţilor fiscale locale contractul original de înstrăinare-dobândire, împreună cu patru copii ... (vezi toată discuția)
Radiere auto de la impozit alina240 alina240 Bunaziua, Am o nelamurire legata de impozitul auto si as dori daca poate cineva sa ma ajute. In anul 2002 am vandut un autoturism cu acte in regula si am ... (vezi toată discuția)
Impozitare romaneasca pentru auto inmatriculat in bulgaria Codel Codel Buna ziua , Am cumparat in 2010 o masina din vidin,vreau sa o inmatriculez, Am fost la primarie sa o iau in evidenta si m-i sa spus ca daca vreau sa o o iau ... (vezi toată discuția)