Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Fiscal Auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Fiscal Auto

Salut Am si Eu o Problema !

Am cumparat o masina,am facut contract v/c,am mers la el la primarie sa bage contractele toate bune !
Dupa o saptamana ma suna si imi mai cere 1500 lei daca vreau sa imi dea fiscalul ( contractele fiind bagate si scoase pe mine )
Intrebarea mea este :
- Daca contractele sunt la el,se pot trimite automat la mine la taxe si impozite ?
- Daca eu nu o declar la mine la taxe ( deoarece nu am contractele ) masina ramane tot pe numele lui ?
Mdln29, utilizator
Cele cinci documente sunt folosite după cum urmează:
- exemplarul original ramane la persoana care cumpara masina;
- un exemplar certificat ramane in arhiva organului fiscal local;
- un exemplar certificat ramane la persoana care vinde masina;
- un exemplar certificat se depune la organul fiscal local unde îsi are domiciliul fiscal persoana care cumpara masina.
- un exemplar certificat*, pe care se înscrie si de catre organul fiscal de la domiciliul cumparatorului numarul de inregistrare din Registrul de evidenta a mijloacelor de transport supuse înmatricularii/inregistrarii, se depune la Serviciul Public Comunitar Permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor;
Sa inteleg ca se poate trimite automat ??
Daca da in cat timp ajunge la cumparator ??

ynocentta a scris:

Cele cinci documente sunt folosite după cum urmează:
- exemplarul original ramane la persoana care cumpara masina;
- un exemplar certificat ramane in arhiva organului fiscal local;
- un exemplar certificat ramane la persoana care vinde masina;
- un exemplar certificat se depune la organul fiscal local unde îsi are domiciliul fiscal persoana care cumpara masina.
- un exemplar certificat*, pe care se înscrie si de catre organul fiscal de la domiciliul cumparatorului numarul de inregistrare din Registrul de evidenta a mijloacelor de transport supuse înmatricularii/inregistrarii, se depune la Serviciul Public Comunitar Permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor;

Cine doriti sa trimita automat la mine la taxe si impozite,in conditiile in care cele 5 documente dupa incheiere sunt preluate de catre vanzator si cumparator, ?
Dv va revenea dreptul ca dupa intocmirea celor 5 exemplare ,sa preluati originalul+exemplarul certificat
Primariile intre ele
Eu nu am ce sa depun ca nu am contractele sunt la omul ala !
Daca nu depun nimic desii contractele sunt facute cine e propietar acum?

ynocentta a scris:

Cine doriti sa trimita automat la mine la taxe si impozite,in conditiile in care cele 5 documente dupa incheiere sunt preluate de catre vanzator si cumparator, ?
Dv va revenea dreptul ca dupa intocmirea celor 5 exemplare ,sa preluati originalul+exemplarul certificat