Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ridicare masina - ultimul loc de parcare "in spic", ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ridicare masina - ultimul loc de parcare "in spic", marcat

Buna seara,

Am si eu urmatoarela nelamurire / intrebare: pe Bd. Iuliu Maniu (sector 6) exista locuri de parcare "in spic", special destinate acestui scop, semnalizate prin indicatoare si marcaje corespunzatoare (/ / / / /). Dar, ultima linie de la sfarsitul marcajului nu este perpendiculara (oblica), ci este 'rotunjita'... Masina stationata in acel loc se considera a fi parcata neregulamentar?
Spatiul delimitat intre linia "in spic" si linia rotunjita permite parcarea de
autoturism?
Pentru lamuriri competente este de preferat sa contactati serviciul din primaria sector 6, care poate sa comunice concret numarul de locuri in evidenta