Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Camerele video
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Camerele video

Cat se păstrează inregistrarile video de la niste camere video de pe holul unei scoli?Se pot sterge?Sau pot dispărea?Exista vreo arhiva?
Camelia Ania, utilizator
Administartorul sistemului conditionat de capacitatea de stocare date,poate dispune stergerea la termen sau sistemul automat sterge datele la intervale setate in sistem
Decizia ANSPDCP nr. 52/2012 - prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video

Art. 14.
(1) Durata de stocare a datelor obtinute prin intermediul sistemului de supraveghere video trebuie sa fie proportionala cu scopul pentru care se prelucreaza datele, dar nu mai mare de 30 de zile, cu exceptia situatiilor expres reglementate de lege sau a cazurilor temeinic justificate
(2) La expirarea termenului stabilit de operator in conditiile alin. (1), inregistrarile se distrug sau se sterg, dupa caz, in functie de suportul pe care s-au stocat.