Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cat timp se pastreaza o inregistrare video?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cat timp se pastreaza o inregistrare video?

Buna ziua,

Cat timp se pastreaza inregistrarile video ale unei camere de monitorizare omologate?
Care este obligatia legala ma refer, ca termen?

Multumesc.
Există pe server şi pot fi reconstituite imaginile oricând.
Decizia ANSPDCP nr. 52/2012 - prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video

Art. 14.
(1) Durata de stocare a datelor obtinute prin intermediul sistemului de supraveghere video trebuie sa fie proportionala cu scopul pentru care se prelucreaza datele, dar nu mai mare de 30 de zile, cu exceptia situatiilor expres reglementate de lege sau a cazurilor temeinic justificate
(2) La expirarea termenului stabilit de operator in conditiile alin. (1), inregistrarile se distrug sau se sterg, dupa caz, in functie de suportul pe care s-au stocat.

"cu excepţia cazurilor situaţiilor expres reglementate". Despre ce cameră întrebaţi dvs.?
Despre care server vorbiti?? Este vorba despre camerele video ale unui hotel.
Exista poate unde spatiul de stocare este imens, nu la spre exemplu o camera video de scara blocului cu doar cativa terabaiti.
La ce va referiti???
Daca camerele sunt scoase din dvr exista posibilitatea sa se poata recupera inregistrarile ?