avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Copil abuzat la gradinita
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Copil abuzat la gradinita

Buna ziua,
Am o mare rugaminte: cui trebuie sa ma adresez in cazul unui abuz asupra copilului din partea educatoarei?
Fasc sesizare catre conducerea unitatii sau catre Inspectoratul Scolar
Sa mi angajez un avocat? Nu am dovezi dar exista camere video in gradinita.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:01, 8 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Adresati-va conducerii unitatii si daca nu se ia nicio masura, atunci sesizati ISJ-ului.

De asemenea, aveti dreptul sa va adresati Politiei/Parchetului.
Ultima modificare: Marți, 25 Septembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,
Am discutat cu d na directoare si cu d na educatoare insa aceasta afirma ca nu s a intamplat nimic . Am depus o sesizare scrisa dar nu stiu daca sa ma adresez inspectoratului scolar inainte sau dupa primirea raspunsului scris de la gradinita.
Copilul este foarte afectat si refuza categoric sa mai mearga la gradinita ;povesteste ca educatoarea a tipat la ea si a bruscat o. In ziua respectiva m a sunat d na educatoare spunandu mi sa merg la gradinita pentru ca fetita plange continuu si nici macar psihologul gradinitei nu reuseste s o "linisteasca". Nu mi a oferit nici o explicatie de ce copilul se afla in acea stare. Acum neaga ca a chemat psihologul pentru fetita, totul s a intamplat in prezenta copiilor din clasa.
Avea dreptul sa intervina psihologul fara acordul meu si in absenta mea?

Va multumesc !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti sa va adresati inspectoratului scolar inainte deprimirea raspunsului scris de la gradinita.
Buna seara,
Am primit raspunsul la sesizarea adresata conducerii gradinitei dar d na educatoare mentioneaza si descrie data de 19, desi incidentul a avut loc pe 18.Ca si dovada ca totul s a intamplat pe 18 am apelul pe telefon,din partea ei.cand ma sunat sa mi spuna sa merg la gradinita sa iau copilul.
Nu descrie nimic din data de 18.
Referitor la camerele de supraveghere amplasate pe hol si la locul de joaca, refuza sa mi arate inregistrarile afirmand ca acestea sunt pentru alarmare antiefractie. Am dreptul sa le vizionez?
D na educatoare sustine ca doar a "atins o" un baietel pe hol, pe fetita, si ca acesta a fost singurul motiv pentru starea in care am gasit o.

Cu stima,
P.A.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depuneti plangere si la Parchet.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme de comportament in cadrul gradinitei teodora g teodora g buna ziua. copilul meu este in grupa mijlocie la o gradinita cu program prelungit. acolo este si un baietel cu un comportament deviant, in sensul ca bate copii ... (vezi toată discuția)
Educatoare bagareata Ony2k2 Ony2k2 Buna ziua, Am mai scris pe forum , este vorba de fetita viitorului meu sot. Avea niste probleme si in urma unui consult psihologic s-a stabilit ca are mare ... (vezi toată discuția)
Timp pentru mers la toaleta Crinacora09 Crinacora09 Aș vrea să știu dacă există vreo bază legală prin care să se reglementeze pauze pentru mers la toaletă? Programul unei educatoare la grădiniță ... (vezi toată discuția)