avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia in sarcina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia in sarcina

Buna ziua, sunt insarcinata in 6 luni. S-ar putea sa fiu nevoita sa imi dau demisia. As avea urmatoarele intrebari:
-mai beneficiez de concediu de maternitate daca sunt casnica?
Doresc da precizez ca voi naste in iunie/iulie2019
-perioada ian-dec 2017 am avut venituri
-perioada ian-iulie 2018 am fost casnică
-incepand cu august 2018 pana in prezent am lucrat la noua companie.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:58, 7 Martie 2019
1. Potrivit art.7 din Ordonanta de Urgenta 158/2005, stagiul minim de cotizare pentru concediul de maternitate - pre si postnatal - este de 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

2. ... precizez ca voi naste in iunie/iulie2019 ...

Perioada eligibila : iulie/august 2017 - iunie/iulie2019

Perioade luate in calcul :
iulie/august 2017 - decembrie 2017 .... 6/5 luni
august 2018 - iunie/iulie2019 , 11 /12 luni

In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Buna ziua, multumesc frumos pt raspuns.
pt comcediul de maternitate, citisem pe un site ca " Beneficiaza de indemnizatia de maternitate salariatele care, in ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical, au un stagiu de cotizare de cel putin o luna sau fractiuni de luna totalizand minimum 22 de zile. " Si ca daca nu mai esti salariata trebuie sa demonstrezi ca nu mai esti dim motive independente de tine.
Eu am o relatie f proast cu cei de la munca si chiar vreau sa imi dau demisia din proprie initiativa. Sunt constienta ca nu voi avea niciun venit pana intru in CCC,insa,as fi vrut sa verific daca ma incadrez la indemnizatie de maternitate. 22 zile in 12 luni as avea ...insa cum si cui demonstrez ca au fost motive independente de mine? Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De la 01.07.2018 este acea mentiune din textul de lege ... ceea ce ati citit este valabil doar pana la acea data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare concediu postnatal Ana Niculescu Ana Niculescu Buna ziua, am lucrat 3 ani pana in luna mai a acestui an (2017) la o gradinita. Contractul s-a incheiat in 4 mai. In iunie a aparut sarcina. In 28 august voi ... (vezi toată discuția)
Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului? valieu valieu o sa nasc undeva prin septembrie 2012 dar cele 12 luni anterioare sunt cam problematice.pe luna octombrie 2011 am apucat sa muncesc 3 zile si am inteles ca se ... (vezi toată discuția)
Prenatal Cristina elena92 Cristina elena92 Buna ziua, am lucrat in Uk 6 luni din iulie pana in ianuarie cand am venit in Romania si m-am angajat imediat aici. In decembrie am ramas insarcinata, pot ... (vezi toată discuția)