avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ref ocupare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ref ocupare post

Buna dimineața! Va rog sa-mi răspundeți daca pot ocupa un post de asistent social fără studii superioare, la primăria unei comune. Va mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:11, 4 Iunie 2019
Legea 466/2004
art.2
....
(2) Titlul de asistent social poate fi deținut de:
a) persoana care a obținut diploma de licență în cadrul unei instituții de învățământ superior cu specializare în domeniu, forma de lungă durată, 4 ani, acreditată conform legii;
b) persoana care deține diploma de absolvire a unei instituții de învățământ superior cu specializare în domeniu, forma de scurtă durată, 3 ani, acreditată conform legii;
c) persoana care deține diploma de asistent social echivalată conform legii;
d) persoana care deține diploma de asistent social eliberată sau recunoscută în unul dintre statele membre ale Uniunii Europene, în unul dintre statele aparținând Spațiului Economic European ori în Confederația Elvețiană.

art.7
Profesia de asistent social poate fi exercitată de persoana care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este cetățean român sau cetățean al altui stat, în condițiile prevăzute la art. 2 alin. (1);
b) are studii de specialitate în asistență socială, conform prevederilor art. 2 alin. (2);
c) este înregistrată în Registrul național al asistenților sociali din România;
d) nu se găsește în vreunul dintre cazurile de incompatibilitate prevăzute în prezenta lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asistent social evasinai evasinai Buna ziua, Imi poate spune cineva ce studii trebuie sa aiba un asistent social ? Sau unde pot cauta informatii? va multzumesc (vezi toată discuția)
Fisa postului BordeianuRica BordeianuRica Sunt referent in cadrul primariei avand pregatire profesioanala de agent agricol si referent stare civila.In aceasta luna am primit fisa postului cu atributii ... (vezi toată discuția)