Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Termen prescriptie TVA de platit catre stat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Termen prescriptie TVA de platit catre stat

Buna ziua. Copilul meu minor a mostenit anul acesta o firma ( administratorul - tatal copilului a decedat) care este in insolvabilitate din 2013. La acel moment statul mai avea de recuperat in jur de 7700 lei TVA ( si penalitati). Acum dupa ce a mostenit copilul, ANAF ma tot preseaza sa platesc in numele minorului un rest de 4000 lei ( restul a achitat fostul administrator pt ca s-a atras si raspunderea acestuia). Avand in vedere ca firma nu are nici un activ nu am de unde sa platesc pe firma. Acest TVA nu s-a prescris avand in vedere ca de 6 ani firma este in insolvabilitate, nu functioneaza si de atunci a fost incetata orice executare silita impotriva firmei ? Din cauza acestui TVA , nu pot nici dizolva si radia firma, in schimb tot primesc amenintari de la ANAF ca imi executa copilul. Multumesc
Acest TVA NU s-a prescris pentru ca la vremea respectiva cei de la ANAF au avut grija sa emita titluri executorii. Faptul ca acest TVA nu se plateste in 5-10-20 ani nu inseamna ca se prescrie.
Dar eu in locul dvs nu m-as stresa. E greu de crezut ca ANAF-ul poate executa un copil . Trebuie sa aibe rabdare pana la primu salariu al copilului.