Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... plata bursa profesionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

plata bursa profesionala

Conform HG 951/2017, elevii beneficiaza de bursa profesionala si nu primesc daca inregistreaza pe luna precedenta mai mult de 10 absente nemotivate.
Cum este corect a se face calculul, exemplu: la sfarsitul lunii octombrie se colecteaza absentele pentru luna octombrie, iar in luna noiembrie se primesc banii pentru luna octombrie si se face plata cf.situatiilor colectate, adica un elev care are mai mult de 10 absente nemotivate pe luna octombrie, nu mai primeste banii pt.ca are 10 absente nemotivate?
Fiindcă există diferite opinii în ceea ce priveşte sistarea bursei profesionale vă rugăm să ne ajutaţi cu un răspuns.

Dacă elevul înregistrează 12 absenţe în luna octombrie care este luna în care se sistează bursa?
Bursa profesională nu se acordă pe o perioadă de o lună dacă elevul înregistrează mai mult de 10 absențe nemotivate în luna precedentă.