Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... OBLIGATIA PARCHETULUI?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

OBLIGATIA PARCHETULUI?

Parchetul are sau nu obligatia de a elibera la cererea partii vatamate o copie a declaratiei invinuitului date in fata organelor de cercetare penala, declaratie ce ar urma sa fie folosita ca act nou intr-o cerere de revizuire a unei hotarari civile? Si daca are aceasta obligatie care este textul de lege?

Multumesc anticipat!
Nu are obligatia de a elibera nicio copie de pe vreun dosar aflat in lucru, facand obiectul unei cercetari penale. Numai instanta de judecata, la cererea partii interesate, poate elibera asemenea copii. Daca este vorba de un proces de revizuire, instanta respectiva poate solicita asa ceva daca este in interesul partilor.
Faza de urmarire penala este dominata de principiul "lipsei de publicitate"; cu alte cuvinte, de regula, actele dosarului nu sunt accesibile. Totusi, puteti face o cerere prin care sa solicitati actele respective, dar este foarte important sa o motivati. Depuneti cererea prin registratura si... asteptati. Procurorul sau organul de cercetare are obligatia sa se pronunte asupra cererii motivat!
claudia77 a scris:

Parchetul are sau nu obligatia de a elibera la cererea partii vatamate o copie a declaratiei invinuitului date in fata organelor de cercetare penala, declaratie ce ar urma sa fie folosita ca act nou intr-o cerere de revizuire a unei hotarari civile? Si daca are aceasta obligatie care este textul de lege?

Multumesc anticipat!

In instanta civila puteti mentiona in cererea de revizuire: "cerere probatiune: declaratia invinuitului pe nume...data in fata organelor de cercetare penala la data de...in dosarul nr...aflat la Parchetul......"....instanta se poate pronunta in sensul admiterii cererii/declaratiei invinuitului caz in care va face instanta adresa catre parchet de a i se pune la dispozitie dosarul de urmarire penala sau va poate refuza cererea...depinde cat de bine va motivati necesitatea administrarii acestui act (declaratia) in cauza civila....
Multa bafta.....dar nu sperati prea mult! Judecatorii si-au facut deja un renume ca sunt corupti.....dar asta nu trebuie sa va determine sa va opriti din a va cere drepturile!