Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de Judecata - RECURS Buna ! In urma unul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de Judecata - RECURS Buna ! In urma unul proces indelungat ...

Cheltuieli de Judecata - RECURS

Buna !
In urma unui proces indelungat de servitute, castigat de subsemnatul, a urmat un proces separat pt cheltuielile de judecata.
La fond fost s-a aprobat doar 5.000 lei din cei 15.000 cheltuiti.
La apel, tribunalul a aprobat intrega suma de 15.000 lei cu drept de RECURS.
Nedumerirea mea se refera la dreptul de recurs.

Rog specialistii sa ne spuna daca RECURSUL pronuntat de instanta este legal in acest caz.

Mentionez ca am acesta indoiala intrucat la procesul de servitute (faza apel) s-a pronuntat hotararea "cu drept de RECURS" si dupa ce am contestat acest drept, instanta a corectat eliminand dreptul de recurs.

Multumesc pentru orice informatii utile.
ATrica, utilizator
In cazul dvs., hotararea pronuntatat in apel este definitiva, legea nu prevede faptul ca poate fi atacata cu recurs.
Judecatorul care a pronuntat hotararea in apel a mentionat in mod gresit in dispozitivul hotararii faptul ca impotriva acesteia poate fi exercitat recursul.
Daca partea care a pierdut apelul. formuleaza recurs, in baza mentiunii gresite din hotararea pronuntata in apel ,
trebuie sa formulati intampinare si sa solicitati respingerea recursului, avand in vedere faptul ca calea de atac nu este prevazuta de lege.