Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitatea la o întreprindere individuala.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitatea la o întreprindere individuala.

Bună ziua.
În martie 2021 am făcut o întreprindere individuala pentru a accesa fonduri europene în domeniul agricol.
Între timp nu am mai aplicat pentru fonduri dar terenurile și animalele au fost băgate în Apia pe firma și trebuie sa le țin asa pana în martie 2023.
Singura activitate a firmei consta în încasarea anuala a subvenției apia, aprox 15 000 lei, subvenție registru genealogic ovine aprox 13 000 lei, sume din vânzarea mieilor aprox 35 000 lei.
M-am gândit ca îmi trebuie un contabil și aici apar contradicțiile.
O cunostinta de la anaf a zis ca nu îmi trebuie contabil decât dacă vreau sa scot cazierul fiscal pentru ca trebuie semnătura electronica.
O contabila ce știe doar pe SRL-uri ca îmi pot tine eu un registru de încasări și plăti.
Ma gândesc ca sumele mai sus menționate sunt considerate profit și ar trebui sa plătesc impozit pe el, nu?
Pot transfera banii din contul firmei în contul personal?
Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi ce ar trebui sa fac?
george-neagu, moderator
Da, puteti transfera banii din contul firmei în contul personal.
Sa aveti completat acel registru de încasări și plăti cu datele din extrasul de cont pe care extras sa il pastrati la dosarul cu actele contabile al firmei minim 5 ani pentru un eventual control.