Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua , locuiesc la casă și vecinul din partea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua , locuiesc la casă și vecinul din partea stângă ...

Bună ziua ,
locuiesc la casă și vecinul din partea stângă a plantat iederă de-a lungul gardului meu de beton si a garajului fără acordul meu. Planta s-a dezvoltat foarte mult și a acoperit tot gardul și garajul și mi-a invadat curtea. Vecinul refuză să o desființeze întrucât a plantat-o cu intenția să distrugă gardul. Vă rog să mă ajutați cu sfaturi competente privind procedura legală pas cu pas care trebuie urmată pentru a soluționa problema.
Nu stiu daca iedera poate sa strice un gard din beton, dar se poate folosi un erbicid.
Atata timp cat stropesti pe gardul tau, nu are nimeni ce sa-ti reproseze.
La pomi exista o distanta minima fata de hotar, dar la ierburi nu am gasit nici o reglementare

Mulțumesc pentru răspuns, iedera poate să strice gardul de beton pentru că are ramuri destul de groase și intră printre plăcile gardului. Ierbicidul are efect doar turnat la rădăcini, pot să torn în curtea vecinului?

ValentinC79 a scris:

Nu stiu daca iedera poate sa strice un gard din beton, dar se poate folosi un erbicid.
Atata timp cat stropesti pe gardul tau, nu are nimeni ce sa-ti reproseze.
La pomi exista o distanta minima fata de hotar, dar la ierburi nu am gasit nici o reglementare