avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua , locuiesc la casă și vecinul din partea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua , locuiesc la casă și vecinul din partea stângă ...

Bună ziua ,
locuiesc la casă și vecinul din partea stângă a plantat iederă de-a lungul gardului meu de beton si a garajului fără acordul meu. Planta s-a dezvoltat foarte mult și a acoperit tot gardul și garajul și mi-a invadat curtea. Vecinul refuză să o desființeze întrucât a plantat-o cu intenția să distrugă gardul. Vă rog să mă ajutați cu sfaturi competente privind procedura legală pas cu pas care trebuie urmată pentru a soluționa problema.
Cel mai recent răspuns: vptl , utilizator 09:44, 14 Septembrie 2022
Nu stiu daca iedera poate sa strice un gard din beton, dar se poate folosi un erbicid.
Atata timp cat stropesti pe gardul tau, nu are nimeni ce sa-ti reproseze.
La pomi exista o distanta minima fata de hotar, dar la ierburi nu am gasit nici o reglementare

Mulțumesc pentru răspuns, iedera poate să strice gardul de beton pentru că are ramuri destul de groase și intră printre plăcile gardului. Ierbicidul are efect doar turnat la rădăcini, pot să torn în curtea vecinului?

ValentinC79 a scris:

Nu stiu daca iedera poate sa strice un gard din beton, dar se poate folosi un erbicid.
Atata timp cat stropesti pe gardul tau, nu are nimeni ce sa-ti reproseze.
La pomi exista o distanta minima fata de hotar, dar la ierburi nu am gasit nici o reglementare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecinul taie de la gard pomii vechi de 40 ani? vasilegmx vasilegmx Am un vecin venit Nou prin Concubinaj.Vecina propietara nu a avut probleme cu Pomii care fäceu umbrä än amändouä pärtile mai ales Vara foarte pläcut.De ... (vezi toată discuția)
Buna, as avea situatia urmatoarea: un vecin si-a plantat un nuc ... lucianmija lucianmija Buna, As avea situatia urmatoarea: Un vecin si-a plantat un nuc in gradina lui, la aproximativ 3 metri fata de casa in care locuiesc eu. Ideea e ca nucul ... (vezi toată discuția)
Scurgere apa de ploaie pe propietatea mea adrian110279 adrian110279 Buna ziua, Casa vecina , care sa constuit ulterior achizitiei casei mele este construita la 2 m fata de limita de hotar si iintre casa mea si aceasta este ... (vezi toată discuția)