Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot sa am incredere ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot sa am incredere ?

as dori dc stie cineva sa-mi raspunda la urmatoarea problema: sint intr-un proces civil cu primaria capitalei. am cistigat la instanta de fond iar primaria a facut apel avind termen pe 3 oct. am fost la avocatul care m-a reprezentat si la prima instanta pt a-i solicita sa continui tot cu el. a fost de acord,am stabilit onorariu ,am achitat cu chitanta suma stabilita de comun acord si am semnat delegatie de imputernicire. Dilema me ae urmaotarea: pe citatie m-i se spune ca trebuie sa depun intimpinarea cu 5 zile inainte de termenul fixat de instanta ;avocatul imi spune ca aceasta prevedere de depunere a intimpinarii s-a abrogat anul trecut si ca atita timp cit nu depunem probe noi sau nu ridica vreo exceptie nu trebue depusa aceasta intimpinare.ESTE ADEVARAT? si care este actul normativ care prevede abrogarea depunerii intimpinarii cu 5 zile inainte de termen? Va multumesc anticipat pt raspuns. #-o
E cam tarziu si nu prea ma simt in stare sa dau un raspuns foarte elaborat...

Raspunsul la intrebarea Dvs: Da, ar trebui sa aveti incredere. Nu este cazul sa depuneti o intampinare in aceasta faza a procesului.
Nu este obligatorie depunerea intampinarii. Am inteles ca nu aveti ce probe sa cereti. Si chiar daca o depuneti la prima zi de infatisare, instantele o califica ca "note scrise" si o pastreaza la dosar.
multumesc mult pt raspuns.
Conform codului de procedura civila, intampinarea este obligatorie, dar asa cum au spus si colegii chiar daca se depune la prima zi de infatisare instanta, in cazul in care este sesizata cu nedepunerea ei in termen, o poata caracteriza la cererea dvs. ca note scrise.
Sincer din punctul meu de vedere o intampinare chiar atunci cand nu mai ai alte probe de solicitat este mereu fff utila.