Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Buna ziua. Pentru partaj judiciar este obligatoiru ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Buna ziua. Pentru partaj judiciar este obligatoiru parcurgerea ...

Buna ziua. Pentru partaj judiciar este obligatoiru parcurgerea etapei prealabila de mediere in cazul in care partile nu se inteleg si una dintre parti nu este interesata si nici nu vrea sa se prezinte sau sa dea declaratie de renuntare . CE ESTE DE FACUT
Procedura de informare obligatorie în mediere a fost declarata neconstituțională cu ani de zile în urma, medierea fiind o procedură voluntară. Daca nu puteți rezolva amiabil singura soluție este instanta .Discutați cu un av pt a intelege ce variante aveți,ce costuri presupun,durata etc.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Multumesc D-le Avocat .
Procedura prealabilă consta în informarea privind procedura de mediere și nu în medierea propriu-zisă. Deci neconstituționalitatea a vizat doar acest aspect și nu medierea ca procedură. Medierea este o procedură legală și constituțională, prezentând numeroase avantaje pentru justițiabili. De pildă, în cazul unui partaj, reducerea cu 50% a taxei judiciare de timbru.
E benefica medierea daca ar avea succes, va scuteste timp si bani, puteti incerca sa ajungeți la un acord prin mediere. Nu e obligatorie insa , parcurgerea acestei etape.