Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general In Romania o microintreprindere e taxata cam cu 15%.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

In Romania o microintreprindere e taxata cam cu 15%.

In Romania o microintreprindere e taxata cam cu 15%. In ce alta tara din UE o microintreprindere e taxata asa de putin?
george-neagu, moderator
Bulgaria are cea mai mică cotă a impozitului pe profit din Uniunea Europeană, de 10%.
Irlanda are a doua cea mai mică cotă a impozitului pe profit. „doar” 12.5% pentru veniturile din comerț și la 25 % pentru veniturile din alte surse.
Deci in Romania plătesc taxe de 15% pt microintreprindere. Aceste taxe inseamna 1% impozit pe venit, 8% impozit dividende plus CASS plus taxe salariat unic. In Bulgaria e doar 10% impozit pe profit si atat? Nu e 10% impozit pe venit, nu? Ci pe profit?