Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Refuz emitere bon/factura fiscala
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Refuz emitere bon/factura fiscala

Buna ziua,

Am fost ca pacient la un cabinet stomatologic, unde mi-au facut implanturile si lucrarea.

Cabinetul nu avea POS la intrare si mi s-au cerut banii cash.
Am insistat ca doresc bon si factura fiscala, insa nu mi s-a oferit nimic.
Intrucat lucrarea s-a spart imediat ce a fost pusa, am cerut banii inapoi pe lucrare si bon/factura pt implanturi (250.000 RON). Bonul si factura nu i-am obtinut nici in ziua de azi, desi asa mi s-a promis verbal.

Intre timp m-am indreptat catre un alt medic stomatolog, unde desi nu mi s-a confirmat pe indelete, am inteles ca lucrarea a fost prost facuta si bonturile implantului nu au fost puse corespunzator.

Ma indrept catre dvs. intrucat doresc un sfat despre cum as putea sa iau atitudine in fata lor in mod legal.
Am depus deja sesizare la Directia Antifrauda pentru refuz emitere bon fiscal, insa nu m-a contact nimeni inca.

Ca si documente, nu am insa decat certificatul implanturilor.

Ce actiuni as putea intreprinde eu in situatia de mai sus in mod legal? Pot depunde o plangere penala pentru inselaciune si/sau evaziune fiscala?

Ma gandeam sa ii cer noului doctor un deviz medical in care sa confirme ca lucrarea, cat si bonturile nu au fost facute corespunzator.

Astept un raspuns de la dumneavoastra.
ati platit cash 50.000 eur? sunteti suspecta de spalare de bani
adriandimitriu, utilizator
25.000 RON - echivalentul a 5000 euro.

Ma gandeam la '250 milioane vechi' si am pus un 0 in plus.

Din pacate, nu am putut edita mesajul dupa ce a fost postat.