avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Refuz emitere bon/factura fiscala
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Refuz emitere bon/factura fiscala

Buna ziua,

Am fost ca pacient la un cabinet stomatologic, unde mi-au facut implanturile si lucrarea.

Cabinetul nu avea POS la intrare si mi s-au cerut banii cash.
Am insistat ca doresc bon si factura fiscala, insa nu mi s-a oferit nimic.
Intrucat lucrarea s-a spart imediat ce a fost pusa, am cerut banii inapoi pe lucrare si bon/factura pt implanturi (250.000 RON). Bonul si factura nu i-am obtinut nici in ziua de azi, desi asa mi s-a promis verbal.

Intre timp m-am indreptat catre un alt medic stomatolog, unde desi nu mi s-a confirmat pe indelete, am inteles ca lucrarea a fost prost facuta si bonturile implantului nu au fost puse corespunzator.

Ma indrept catre dvs. intrucat doresc un sfat despre cum as putea sa iau atitudine in fata lor in mod legal.
Am depus deja sesizare la Directia Antifrauda pentru refuz emitere bon fiscal, insa nu m-a contact nimeni inca.

Ca si documente, nu am insa decat certificatul implanturilor.

Ce actiuni as putea intreprinde eu in situatia de mai sus in mod legal? Pot depunde o plangere penala pentru inselaciune si/sau evaziune fiscala?

Ma gandeam sa ii cer noului doctor un deviz medical in care sa confirme ca lucrarea, cat si bonturile nu au fost facute corespunzator.

Astept un raspuns de la dumneavoastra.
Cel mai recent răspuns: oanapopa123 , utilizator 17:02, 20 Aprilie 2024
ati platit cash 50.000 eur? sunteti suspecta de spalare de bani
Ultima modificare: Miercuri, 17 Aprilie 2024
adriandimitriu, utilizator
25.000 RON - echivalentul a 5000 euro.

Ma gandeam la '250 milioane vechi' si am pus un 0 in plus.

Din pacate, nu am putut edita mesajul dupa ce a fost postat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Înșelăciune: medicul implantolog refuză să-mi dea elementele componente ale implanturilor achitate integral în avans, însă fără dovada plății Gina Melinte Gina Melinte Am făcut Implanturi la un cabinet stomatologic din bucurești,am achitat în avans toată suma cerută în bază unui deviz,nu am primit nimic la suna ... (vezi toată discuția)
Ce responsabilități au medicii stomatologi față de pacienți? am plătit aprox. 3500 de lei, nu am niciun bon fiscal/chitanță/factură, iar la niciun an după lucrări am probleme cu dantura dantzi dantzi Buna ziua,am fost la un medic stomatolog si am platit aprox 35000 lei si nu am niciun bon fiscal/chitanta/factura.Acum am pb cu dantura si medicul imi cere ... (vezi toată discuția)
Probleme cu stomatolog de bucuresti, bani aruncati pe geam CosminaM8 CosminaM8 Buna ziua. Acum un an m-am prezentat la un anumit stomatolog 'celebru' in Bucuresti cu dorinta de a imi pune fatete, atat sus cat si jos. Avand foarte multa ... (vezi toată discuția)