Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am voie sa fac gratar daca locuiesc intrun apartament ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am voie sa fac gratar daca locuiesc intrun apartament cu curte ...

Am voie sa fac gratar daca locuiesc intrun apartament cu curte ? Mentionez ca apartamentul se afla intru complex de cladiri cu 2 etaje deasupra parterului,apartamentele de la parter avand o curte.

De asemenea mentionez ca stau in chirie in acest apartament.

Intrebarea ar fi daca in aceste conditii, pot face gratar in curte? Este legal sau nu este , sunt anumite conditii ce trebuie indeplinite?

Multumesc
CuriousUser, utilizator
Nu este stipulat in legislatie nimic in legatura cu gratarul facut in curtea proprie.Cum la dvs. sunt mai multe apartamente,ar trebui sa intrebati vecinii daca va da voie sa faceti gratar.
De obicei, fiecare as. prop. are un Regulament intern care trebuie respectat de catre fiecare proprietar, inclusiv de catre chiriasi.
Discutati si cu proprietarul locuintei, ca in caz de nerespectare a regulamentului sunteti pasibili de amenda impreuna (amenda o da org. locale de politie - desigur la reclamatia unor vecini)