avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avem o fântână comună cu vecinul. Jumătate din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avem o fântână comună cu vecinul. Jumătate din fântână ...

Avem o fântână comună cu vecinul. Jumătate din fântână este pe teritoriul meu și cealaltă jumătate este pe teritoriul lui. Vreau să instalez hIdroflor de partea mea, dar el refuză să fie de acord. Poate contesta legal faptul ca am pus hidroflor in partea făntânii care se afla pe teritoriul meu fara acordul lui? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 21:06, 27 Aprilie 2024
e o fantana, in comun. nu sunt doua parti.
Da, inteleg si va multumesc pentru raspuns. Dar intrebarea este daca as putea instala hidroflor fara probleme.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
un bun comun se exploateaza de comun acord.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O fantana intre vecini se poate astupa? GHMA GHMA Buna ziua.Am o fantana pe razor,pe care o impart jumatate jumatate cu vecinul,o pot astupa?Mentionez ca pe aici am fost furat,teava,un motor,fapt stabilit de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. acum 2 luni am cumpărat o casa la țară, dar întâmpin ... Flor.ina07 Flor.ina07 Bună ziua. Acum 2 luni am cumpărat o casa la țară, dar întâmpin niște impedimente acum și nu știu cum sa procedez. Aceste impedimente ... (vezi toată discuția)
Intelegere anulata DORUSTA DORUSTA La cumpararea unui teren m-am inteles cu vecinu sa-i las lui o fantana sapata pe ambele proprietati, adica vine cam 60% pe al lui si restul pe al meu. Dupa o ... (vezi toată discuția)