Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua,va cer ajutorul pentru urmatoarea situatie. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua,va cer ajutorul pentru urmatoarea situatie. Anul trecut ...

Buna ziua,va cer ajutorul pentru urmatoarea situatie. Anul trecut s-au montat in bloc repartitoare pentru apa de consum cu autocitire. La acel moment nu ma aflam in localitate fiind plecata pentru cateva luni. La adunarea generala s-a votat ca toate pierderile de apa sa fie impartite celor care nu au apometre cu autocitire. Eu le am in acest moment pe cele clasice iar toate pierderile imi revin, fiind singurul apartament cu cele vechi. Am lunar un consum dublu fata de cel citit. Este legal ca acest consum sa mi se imparta doar mie? Multumesc!
Nu este legal, însă va trebui sa angajați un avocat și sa anulați acea hotărâre în instanță. Legea 196/2018 obliga proprietarii sa aiba contori pentru utilități, nu wireless. Și nu există vreo prevedere legală care să impună aceasta repartiție de neinchidere bilanț lunar de apă celor ce au, conform obligatie legale apometru, dar nu e wireless.

Repartizarea, conform art. 82 din lege, se face pe număr de persoane.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
latka, utilizator
Decat sa pierdeti timpul in instanta, montati-va apometrele.