avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala ptr.barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala ptr.barbati

-implinesc 55 ani in iulie 2010.
-am lucrat 35 ani si 10 luni cu plata cotizatiei la zi.
-in aceasta perioada am lucrat 14 ani in gr. a II a de munca.
Va rog respectuos sa-mi spuneti,cind pot beneficia de pensie partiala anticipata?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: fetcu costel , utilizator 18:08, 24 Februarie 2010
Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2015 luna Iulie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2015 luna Iulie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*

* Vista standard de pensionare poate fi redusa conform prevederilor legii 19/2000 in urmatoarele conditii:
Lucrul in conditii deosebite;
Lucrul in conditii speciale;
Lucrul in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat;

** Cuantumul pensiei se reduce corespunzator cu numarul de luni pana la varsta de pensionare si cu numarul de ani ce lipsesc pana la depasirea cu 10 ani a stagiului complet de cotizare.

daca am reducere 3 ani ptr.cei 14 ani lucrati in gr.a - 2- a,nu ma pot pensiona anticipat cu reducere, la 55 ani? din cite stiu eu, virsta minima de pensionare anticipata ,e la 55 ani,sau gresesc. multumesc.
1. Puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu iulie 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu iulie 2017, respectiv la implinirea varstei de 62 ani.

2. Reducerea de varsta standard cu 3 ani se face numai in cazul pensionarii de limita de varsta.
3. varsta minima de pensionare anticipata si anticipata partiala, la barbati, este de 60 de ani.

acum m-ati lamurit si va multumesc cu respect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata leed_zeppelin leed_zeppelin buna ziua, sunt nascut in anul 1952,lucrez din septembrie 1971 in aceeasi unitate,fara intrerupere (7 ani in gr.II-a de munca iar restul gr.III-a.) As dori sa ... (vezi toată discuția)
Calcularea pensiei anticipate iuly_gaby2000 iuly_gaby2000 buna ziua.vreau sa stiu cand voi iesi la pensie. sunt nascuta in data de 25.03.1957 ,am 29 de ani vechime si 22de ani grupa II (vezi toată discuția)
Pensie anticipata stanicab stanicab Sunt nascut la 24 ianuarie 1955,am 55 ani si 36 ani vechime in campul muncii la aceeasi intreprindere ca strungar si as dori sa stiu daca ma pot pensiona ... (vezi toată discuția)