Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcularea pensiei anticipate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcularea pensiei anticipate

buna ziua.vreau sa stiu cand voi iesi la pensie. sunt nascuta in data de 25.03.1957 ,am 29 de ani vechime si 22de ani grupa II
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Martie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna Martie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna Martie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani.
andram, utilizator
1. Dupa Legea 19/2000 Puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu martie 2012, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu martie 2012, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.

2. Observati ca ambele feluri de pensie le puteti obtine la aceeasi data asa ca ramane valabila pensia pentru limita de varsta.

3. Reveniti dupa ce se publica in M.O. noua lege a pensiilor, sa vedem ce surprize va asteapta.