avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcularea pensiei anticipate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcularea pensiei anticipate

buna ziua.vreau sa stiu cand voi iesi la pensie. sunt nascuta in data de 25.03.1957 ,am 29 de ani vechime si 22de ani grupa II
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:53, 9 Martie 2010
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Martie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna Martie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna Martie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani.
Ultima modificare: Marți, 9 Martie 2010
andram, utilizator
1. Dupa Legea 19/2000 Puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu martie 2012, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu martie 2012, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.

2. Observati ca ambele feluri de pensie le puteti obtine la aceeasi data asa ca ramane valabila pensia pentru limita de varsta.

3. Reveniti dupa ce se publica in M.O. noua lege a pensiilor, sa vedem ce surprize va asteapta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata leed_zeppelin leed_zeppelin buna ziua, sunt nascut in anul 1952,lucrez din septembrie 1971 in aceeasi unitate,fara intrerupere (7 ani in gr.II-a de munca iar restul gr.III-a.) As dori sa ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala ptr.barbati fetcu costel fetcu costel -implinesc 55 ani in iulie 2010. -am lucrat 35 ani si 10 luni cu plata cotizatiei la zi. -in aceasta perioada am lucrat 14 ani in gr. a II a de munca. Va ... (vezi toată discuția)
Pot iesi la pensie ? mirelaprj mirelaprj Buna ziua, Am 52 ani si 6 luni , femeie , 34 ani vechime in munca din care 4 ani de grupa. Am citit legea actualizata 2009 si am vazut ca as putea iesi la ... (vezi toată discuția)