Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Drept de retentie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Drept de retentie

Buna ziua,

Mentionam urmatoarele - in data de 07.12.2009 noi promitenti cumparatori am incheiat Antecontractul de vanzare -cumparare nr.... cu promitenta vanzatoare SC D... SRL la Biroul Notarial G..., referitor la un apartament in mun. Rm. Valcea;
- pana in data de 22.12.2009 am achitat avansul in suma totala de 17 500 EUR ( echivalent lei 74 142) astfel: 7 000 EUR( echivalent lei 29 917) conform Extras de cont din data de 02.12.2009, si suma de 10500 EUR( echivalent lei 44 225) in date de 22.12.2009, cu chitanta nr. 3815748/22.12.2009 ;
- ulterior in data de 11.02.2010 cand ne-am prezentat la Biroul Notarial G...pentru incheierea contractului de vanzare -cumparare , acesta nu s-a putut incheia datorita starii de insolventa aparuta la promitentul vanzator SC D...SRL si refuzului dnei notar justificat prin adresa nr.67/2010.

In urma celor relatate mai sus, am cerut judecatorului sindic sa pronunte o hotarare in baza art. 93 indice 1 din Legea nr.85/2006 si a propunerii Administratorului Judiciar B... pentru a putea incheia contractul de vanzare–cumparare in forma autentica pentru apartament;
In cazul in care nu este posibila incheierea contractului de vanzare-cumparare in forma autentica, pentru apartamentul de mai sus, ne inscriem cu o creanta de 35000 EUR (echivalent lei 148 284 ) care reiese din Antecontracul de vanzare-cumparare nr. 3534/07.12.2009 si 5306.17 lei reprezentand valoarea materialelor utilizate pentru imbunatatirea apartamentului conform Proces- Verbal nr.10/12.02.2010 (data certa nr.503/12.02.2010) si documentor justificative .
Mai mentionez ca avem un PV de predare chei apartament pt. folosinta din data antecontractului si un PV prin care promitentul vanzator recunoaste ;lucrarile de imbunatatire pe care le-am facut la acest apartament(cu data certa 12.2.2010).Starea de insolventa a fost notificata in Extrasul de carte funciara cu data de 21.12.2009 si am raspunsul scris de la Notarul Public G... prin care se spune ca nu avem nicio culpa pt. neincheierea actului de vanzare in forma autentica.Am incheiat un act aditional cu promitenta vanzatoare SC D... pentru prelungirea termenului de incheiere act vanzare-cumparare(pana pe 05.03.2010, data la care imi expira si dosarul de credit(creditul pt. plata restului de bani).
Stiind faptul ca este f. greu de obtinut hotararea judecatorului sindic (exista deja proces prin care creditorii contesta starea de insolventa survenita la cererea expresa a administratorului firmei debitoare) ce este de facut???Este posibil ca firma D.. sa obtina acordul creditorilor pt. vanzare dar nu sunt notificati toti creditorii(exista un proces cu un mostenitor al unui asociat al firmei debitoare D... care solicita notificarea pe lista creditorilor).
Contractul autentic, chiar cu acordul admin. judiciar si acordul partial al creditorilor prezinta un risc pentru noi promitentii cumparatori?

Multumesc mult,

Viorel Z.
Buna ziua,
Obligatia de a executa prev. art. 93 ind.(1) revine numai adm. jud. / lichidatorului (nu este implicat J. sindic.).
Din cele descrise, se pare ca sunt indeplinite cond. 1 si 3 din cele 3 arate in textul art.93 ind.(1).
Pentru conditia nr.2, puteti comanda unui evaluator atesta verificarea daca pretul contractului este sau nu inferior pretului pietii din data curenta.
Incheierea unui Contract de V-C autentic va este f. favorabila, chiar dezirabila.
Cu stima
legalmgm, utilizator
Buna seara,

Multumesc mult pentru raspunsul prompt, administratorul judiciar face referiri la art. 93 ind. 1 insa avocatii pe care i-am contactat spun ca ramane riscul ca unul din creditori sa conteste acest act de V-C .Firma DANCOMAR Rm Valcea este implicata in cateva procese si scandaluri referitoare la spalarea de bani si ca administratorul firmei, impreuna cu admin. judiciar, au fost de rea credinta cand au declarat insolventa. Exista o mostenitoare care revendica, prin procese, dreptul la despagubire si la recunoasterea de creditor.
Nu stiu ce sa mai cred am intrat 'in cuibul de viespi' in '90 cand strigam in Timisoara jos comunismul si pct. 8 ...nu am crezut ca pentru 'oameni' de genul asta am facut-o!!!
Sperantele s-au dus....?!

Multumesc,
Viorel

Multumesc mult