Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurarea firmei/directorului de proiect care ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurarea firmei/directorului de proiect care implementeaza un proiect POS

a) Sunt administrator/director de proiect al unei firme care implementeaza un proiect POSCCE. In contractul de finantare este stipulat "recuperarea integrala a finantarii acordate in caz de nefinalizare a proiectului".
Intrebare : Exista vreo forma de asigurare a administatorului/directorului de proiect in caz de nefinalizare a proiectului datorita decesului sau instalarii unei incapacitati de munca ?

b) Pentru acordarea de catre o banca a unei scrisori de garantie bancara (sgb) in vederea obtinerii prefinantarii la proiect, am ipotecat un imobil personal. In contractul de acordare a sgb este prevazut ca aceasta este executata in caz ca prefinantarea nu se ramburseaza in termenul asumat.
Intrebare: Exista vreo forma de asigurare a persoanei raspunzatoare de restituirea prefinantarii/implementarea proiectului in caz de nerealizare datorita decesului sau instalarii unei incapaciti de munca ?

Cu multumiri !
In chiar subsolul acestei pagini este dat un model de plasa de siguranta, pe care e bine sa-l cititi cu atentie si apoi se poate discuta.
multumesc, asa voi face !