Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma inchiriere masini
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma inchiriere masini

As dori sa-mi deschid o firma de inchirieri masini.Ce vechime pot avea masinile oferite spre inchiriere?
Nu cunosc vreo reglementare in acest sens. Parerea mea este ca puteti inchiria si masini de epoca numai sa fie functionale.
Din pacate lucrurile nu stau asa. Exista o HCL in Bucuresti pe 2008 care iti permite sa inchiriezi doar masini mai noi de 4 ani, care sa fie minim euro 4, sa aiba ABS, ASR, si sa fie folosite exclusiv pentru serviciul de inchirieri auto fara sofer. Cand noi am pus bazele retelei am dorit sa cooptam si persoane fizice, lucru legal imposibil.

In plus, consilierii nostri legali ne-au avertizat ca din 1 ianuarie 2012 in .ro se pot inchiria doar masini EURO5 in regim de rent a car, mai noi de 3 ani. Se aplica la nivel national, nu este un HCL in acest ultim caz, ci o modificare a legii privind efectuarea serviciului de inchirieri de autoturisme fara sofer.

Ne poti cere detalii si aici:
[ link extern ]
Tomita Alexandru, Avocat
Romania devine pe zi ce trece un stat in care legea nu mai are cuvant. Fiecare functionar face dupa cum vrea muschiul lui.

In nici un stat din UE nu exista asa ceva. Singurele restrictii impuse in domeniul inchirierii auto fara sofer este efectuarea reviziei tehnice mai des decat in mod obisnuit. (sa zicem in loc de 2 ani se va face anual)

Prescrieri referitoare la dotarea masinii practic nu exista. Important este sa aiba roti, volan, caroserie, centura de siguranta.
Alte dotari tehnice gen ABS, sistem navigare, perne de aer, stingator de incendiu sau altele nu sunt impuse de nimeni. Si le impun cei care vor sa dea in chirie, altfel nu ar avea clienti.

Cand auzi aceste lucru iti vine pur si simplu sa vomiti. Si sa iti iei campi.

Completare.
Am urmat link-ul si am impresia ca este pus doar pentru reclama.

Ca in Buc a incercat primarul sa impuna aceste conditii imi este cunoscut. Daca le-a si impus atunci se face vinovat de incadrarea flagranta a dreptului de egalitate si a liberei concurente.
In multe orase europene se impun intr-adevar niste masuri de protectie a mediului. Dar acestea includ absolut pe toata lumea: de la persoana fizica, pana la persoanele juridice, inclusiv autoritatile locale, adica firmele private de taxi sau transportul public urban, ori firmele de transport sau pur si simplu firmele obisnuite.
Astfel pentru toti este valabila interdictia impusa.

Si precum a spus dl. SAD. Daca vrea sa inchiriez masina de epoca, in conditiile in care este perfecta dpdv tehnic nu am voie, nu am dreptul, nu pot?

Pai atunci hai sa permitem doar hoteluri de 5 stele. Sau sa inchiriem locuinte dotate doar cu piscina, sauna, instalatii de masaj si robinete de aur cu pietre Swarowski.

Nu prin asemenea masuri abuzive se realizeaza ceva. Concurenta va tria singura ofertantii. Cine se multumeste cu mai putin ia o masina fara navi si plateste mai putin. Iar cine vrea isi inchiriaza masina full-option. Sau se duce acolo unde primeste masina curata si ingrijita, sau are consumul mai economic, sau ..., sau ...,sau...
kappauser, utilizator
Buna Kappa, i-am dat linkul pentru ca nu era ok sa postez public adresa de mail, pentru ca dupa as avea in inbox tone de spam zilnic de la programelele automate care scaneaza adrese de mail.

E o pagina de comentarii din site, nimic comercial, imi poate lasa un comment acolo, si ii ofer orice informatie.

In ceea ce priveste conditiile ele se rup in 2 seturi.

Reglementari generale, incluse in noua modificare a legii cu pricina (Euro4/ABS/5 ani) si hotararile de HCL care sunt mai dure peste. Oricum ar fi insa, masina nu poate fi mai veche de 5 ani, si trebuie sa fie EURO4 si sa aiba ABS si aer (deci din start la logan doar varful de gama intra aici)...asta e din legea principala.

PS. nu e deloc adevarat ca firmele de inchirieri vor optiuni. Noi vrem masini fara nimic daca se poate. Sunt cele mai ieftine la achizitie iar diferenta de pret la inchiriere catre clientul final e minima. Trebuie insa sa respectam legea, care impune conditii minime obligatorii.

PS. Citeste aici:
[ link extern ]
Tomita Alexandru, Avocat
Precum am spus: un abuz al functionarilor incompetenti si care se cred atotputernici.

In general in UE sunt necesare aprobari de la autoritatile locale pentru taximetrie, Inchiriere cu sofer si transportul urban si interurban cu autobuse si microbuse cu peste 9 locuri. Adica in domeniile unde operatorul foloseste soferul propriu.

Nicaieri in UE serviciul de rent-a-car fara sofer nu este serviciu public de transport. Nu sunt necesare nici un fel de aprobari sau autorizatii pentru a da o masina in chirie. La fel si pentru alte obiecte: bicicleta, moped, camioneta, excavator.

In alta ordine de idei, prin serviciul public (de transport) se intelege acel serviciu general destinat tuturor cetatenilor. Oricine poate sa beneficieze de el. Cititi chiar definirea serviciilor publice:

[ link extern ] /

Serviciul de inchiriere fara sofer nu este insa un serviciu public de transport intru-cat nu este oferit tuturor cetatenilor. Este oferit unei comunitati restranse, particulare. Ati ghicit? Doar posesorilor de permis de conducere!!! Si asa se intelege si interpreteaza peste tot in UE.

Precum am spus exista doar o impunere deosebita: verificarea tehnica a autovehicolului se face la intervale mai scurte (si asta in tarile unde legislatia este mai dura, Germania, Austria etc) Daca ajungi la spanioli, esti in valea plangerii.

Decizia unor autoritati locale de a impune alte reglementari sunt de foarte multe ori ilegale. Dar asta este tara tuturor posibilitatilor (marsavii, ilegalitati etc) care se numeste Romania.

Insa si acest abuz al autoritatilor se poate relativ usor ocoli, pana ce autoritatilor li se trage una peste cap din partea CEDO (dureaza insa cam mult). Cum? Prin inregistrarea firmelor in strainatate si oferirea de acolo a serviciilor de inchiriere, autoritatile vor ramane cu buza umflata. :P
Daca eu inchirieze masina de la o firma din Germania, sau Ungaria sau Bulgaria pot sa circul linistit in Romania. Si beneficiez de regula si de tarife mai bune decat in Romania, si de asigurari corespunzatoare (RCA, Casco).:D
Ca de multe ori firmele de acolo restrictioneaza folosirea in alte tari a masinilor, este o chestiune legata de riscul disparitiei masinilor din categoria premium. Pentru restul de masini este deja posibila folosirea peste granita.
kappauser, utilizator