Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cum se obtine certificat de producator?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cum se obtine certificat de producator?

Buna ziua! As vrea sa stiu cum pot obtine un certificat de producator agricol,vreau sa ma apuc de agricultura dat fiind ca dispun de teren,dar sunt nou in domeniul acesta.As mai vrea sa stiu ce pasi trebuie facuti ce aceta sau in ce locuri trebuie s amerg pentru a obtine acets certificat ? Va multumesc anticipat
Certificatul de producător constituie actul doveditor al provenienței produselor agroalimentare, pe baza căruia acestea pot fi comercializate în piețe, târguri, oboare sau în alte locuri stabilite de consiliile locale.
HG 661/2001 reglementează procedura de eliberare a certificatelor de producător .

Acte necesare pentru eliberarea Certificatelor de producator agricol:
- cerere tip;
- act de identitate valabil
- certificatul de producator vechi sau actul de proprietate al terenului.

Solicitarea pentru eliberarea unui astfel de certificat este verificată cu privire la deținerea suprafețelor de teren ori a animalelor, atît pe baza datelor din registrul agricol, cît și în teren și trebuie să se stabilească existența produselor pentru care se solicită eliberarea certificatului de producator.
Verificarea se face de către persoanele stabilite prin dispoziția primarului, iar rezultatul va fi consemnat într-un proces-verbal pe baza căruia se va propune primarului localității eliberarea certificatului de producator sau respingerea cererii.
Pentru eliberarea certificatului se percepe o taxa stabilită de consiliul local în condițiile legii.
Am si eu o intrebare legata de obtinerea de certificat de producator. Eu am o mica problema.

Se poate considera ca act de proprietate a terenului contractul de apartament?

Problema mea este ca eu nu am teren dar vreau sa produc in balcon de exemplu condimente printr-o metoda destul de revolutionara.

In cazul asta pot sa obtin certificat de producator?

Multumesc anticipat.