Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... procedura obtinere certificat producator pesti
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

procedura obtinere certificat producator pesti

buna ziua! va rog sa ma ajutati! am deschis o afacere pet-shop, specializarea acvaristica, am inceput ca hobby, deci in mare parte, materia prima o am, pesti, plante etc.. Mi s-a recomandat sa obtin un certificat de producator pesti...cum se face si unde trebuie mers? multumesc!
Certificatul de producator se obtine de la primarie.
H.G. nr. 661/2001
" ART. 1
(1) Certificatul de producător constituie actul doveditor al provenienţei produselor agroalimentare pe baza căruia acestea pot fi comercializate în pieţe, târguri, oboare sau în alte locuri stabilite de consiliile locale.
(1^1) Certificatul de producător trebuie să cuprindă informaţii şi date privind:
a) temeiul eliberării certificatului;
b) numele şi prenumele titularului şi ale membrilor din gospodăria titularului;
c) denumirea produselor, producţiile estimate şi cantităţile destinate comercializării."
In gospodaria titularului, sunt trecute acele persoane care figureaza si la registrul agricol al localitatii.
Succes!