avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... procedura obtinere certificat producator pesti
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

procedura obtinere certificat producator pesti

buna ziua! va rog sa ma ajutati! am deschis o afacere pet-shop, specializarea acvaristica, am inceput ca hobby, deci in mare parte, materia prima o am, pesti, plante etc.. Mi s-a recomandat sa obtin un certificat de producator pesti...cum se face si unde trebuie mers? multumesc!
Cel mai recent răspuns: lumi71 , utilizator 10:33, 1 Decembrie 2010
Certificatul de producator se obtine de la primarie.
H.G. nr. 661/2001
" ART. 1
(1) Certificatul de producător constituie actul doveditor al provenienţei produselor agroalimentare pe baza căruia acestea pot fi comercializate în pieţe, târguri, oboare sau în alte locuri stabilite de consiliile locale.
(1^1) Certificatul de producător trebuie să cuprindă informaţii şi date privind:
a) temeiul eliberării certificatului;
b) numele şi prenumele titularului şi ale membrilor din gospodăria titularului;
c) denumirea produselor, producţiile estimate şi cantităţile destinate comercializării."
In gospodaria titularului, sunt trecute acele persoane care figureaza si la registrul agricol al localitatii.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imputernicire certificat producator agricol??!! popescu leontina popescu leontina va rog sa-mi spuneti daca pe certificatul de producator sant trecuti parintii mei cu domiciliul in olt iar eu am domiciliul in medias,am dreptul de a vinde ... (vezi toată discuția)
Afini gradu 1 F4N4TIK_KING F4N4TIK_KING Buna ziua! As dori sa stiu daca in cazul legii in privinta certificatului de producator nu ne da voie sa avem dreptul la inregistrarea in cadrul primariei ... (vezi toată discuția)
Srl sau ii pentru un producator agricol adryanoo_boy adryanoo_boy Buna seara ,sunt producator agricol si as dori sa pot vinde fructe si legume si in extrasezon , in special vara si toamna , insa am nevoie de o forma de ... (vezi toată discuția)