Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuzul de drept al procesomanilor !
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuzul de drept al procesomanilor !

Accesul la justitie este liber pentru orice persoana.
Exista si dezavantaje,cum ar fi situatii in care unele persoane cu probleme psihice sau procesomani (oameni care isi gasesc placerea in a sta toata ziua prin tribunale si judecatorii), diversi reclamagii, care au impresia ca toata lumea e impotriva lor, sistemul e corupt si numai ei au dreptate trantesc tot felul de procese la o gramada de oameni.

Acesti indivizi depun imediat o plangere penala la Parchet, pentru ca este fara taxe si se trezeste omul citat acasa din cauza oricarui nebun.

In primul rand, este un abuz de drept sa chemi foarte multe persoane in instanta in mod nejustificat si inutil, iar judecatorii, avocatii, procurorii, juristii, politistii isi ocupa timpul cu dosare penibile in loc sa rezolve probleme reale si nu suspiciuni, acuzatii si pure imaginatii ale unor persoane paranoice.

Nu poate exista in prealabil o procedura prin care sa se constate discernamantul persoanei, modul in care intelege si percepe realitatea?
Nu se poate stabili ca obligativitate o mediere sau o procedura premergatoare accesului la justitie?

Pentru ca justitia se impovareaza inutil cu cauze din ce in ce mai stupide. Unii ar fi in stare sa il cheme in judecata si pe Dumnezeu, daca ar putea.

Chiar nu se poate face nimic in prezenta acestor persoane?
Aveti foarte multa dreptate fapt pentru care v-am si aplaudat.
Din nefericire, noi oamenii de rand ne lovim mereu de aceste situatii si ar trebui sa facem ceva sa urnim din loc aceasta stare. Cred ca de la noi, de jos in sus ar trebui sa plece impulsul, insa ne vom lovi mereu de aceasta sintagma:

"Accesul la justitie este liber pentru orice persoana."

Din cate am auzit, s-au cam depistat acesti procesomani de profesie, unora, politia le-a mai aplicat amenzi destul de piperate, dar "musteriilor" de profesie le vom face cu greu fata. Aceste chestiuni ar trebui sa fie o preocupare permanenta a clasei noastre politice.

tocmai de aceea banuiesc ca este incriminata infractiunea de denunt calomnios.
daca toti cei dati aiurea in judecata ar depune plangeri pentru denunt calomnios , o sa se linisteasca acesti procesomani .
si eu chiar am vazut situatii.
Eu doar am auzit de asa ceva si ca sa fiu mai exact, aici pe forum ( Asociatii de locatari/proprietari) cineva se plangea ca era permanent hartuita de o doamna, usurel ”dusa” cu nervii. Aceasta o reclama la politie pe vecina de deasupra sa (o doamna tanara cu copil mic de cateva luni, abia mutata in imobil) ca face zgomot in bucatarie, la baie, si cate si mai cate... Politia a venit o data, a stat de vorba cu ”pertubatoarea de liniste” si nu a constatat nimic, liniste totala, copilul dormea, doamna, prin bucatarie.
Cu alte doua ocazii, la fel. Intre timp doamna reclamata, exasperata de aceste reclamatii, total neintemeiate, s-a adresat forum-ului nostru. Va inchipuiti, ca fiecare si-a spus parerea, fiind sfatuita sa o reclame la randu-i pe reclamagista de profesie. Pentru ca totusi politistii scriau niste rapoarte pe la job, cam stiau cu cine au de-aface, i s-a dat dreptate doamnei tinere si i-a aplicat o amenda destul de consistenta celeilalte. Se pare ca acest lucru a invatat-o minte definitiv (asa se spera)!
In rest, cum v-am spus, am mai auzit si de cazuri mult mai grave, ca sa nu zic ca am cunoscut pe cineva (persoana linistita de-altfel) care mergea la judecatorie sau tribunal, ca in sala de spectacol... Acesta era hoby-ul sau si chiar spunea ca a cunoscut multe persoane din acestea procesomane pentru ca le intalnea foarte des prin salile de judecata...
Poate ca si noi, oamenii simpli, am putea pune umarul sa scapam cumva de aceasta maladie. Ma gandesc cu groaza numai la timpul pierdut de dimineata pana seara la judecatorie, basca stresul provocat de asteptarea comunicarilor, a sentintelor... Pana acum m-a ferit ce-L de sus de asemenea experiente !!!
Cu stima, Adam Grecu - Iasi.
Si eu am probleme cu o vecina...m-am cam saturat si am decis sa o dam in judecata pentru denunt calomnios.Ce pot sa va spun???Ca sunt cu nervii la pamant(la fel si sotul meu)Ne-a facut cateva reclamatii la politie,suna aiurea la 112(sotul meu este politist si a fost cercetat de nenumarate ori din cauza ei...sotul meu in afara de locul de munca unde detine arma din dotare ,nu mai detine alt pistol-nici nu-i place nici nu mi-am dorit asa ceva la mine in casa-urasc armele).Sotul vecinei i-a facut reclamatie sotului meu ca l-a amenintat cu arma si multe altele.Sotul meu a fost cercetat deoarece am avut parbrizul spart din cauza unei pietricele iar ei ne-au facut plangere la minister ca am facut accident cu masina.M-am saturat...avem si dosarul de NUP al sotului meu plus ca o sa scoatem din arhiva de la politie nenumaratele plangeri si apeluri 112 pe care acestia le-au efectuat.Fara sa va mai spun ca ne terorizeaza ,ne urmaresc ,ne filmeaza cu telefonul mobil...si ce sa va spun ca nu au ce filma ,nu avem avere ...doar o casuta veche din anii 60 pe care am renovat-o si un opel din anul 92...nu facem nimic ilegal si ne intelegem cu toata lumea...suntem o familie modesta cu frica de D-zeu Vreau doar sa-i sperii si sa le cer daune morale.Banii obtinuti o sa-i donez ,jur ,iar din ei o parte avocatului.As vrea sa anexez la dosarul de judecata si o adeverinta medicala deoarece sotul meu pe baza de stres s-a trezit acum 3 luni si cu diabet.Era tot timpul stresat ...Avem sanse sa castigam procesul????
madana1984, utilizator