Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CIM inceteaza cu data indeplinirii conditiilor pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CIM inceteaza cu data indeplinirii conditiilor pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta?

La 01 iulie 2012 imi voi depune cererea de pensionare pentru limita de varsta cu stagiul complet de cotizare. Mi s-a spus ca CM va fi desfacut de la aceasta data si nu la data sosirii deciziei de pensionare, ceea ce inseamna ca toti fostii angajati deveniti viitori pensionari vor trai un numar incert de luni fara nici un venit. Este posibil ca noua lege a pensiilor sa fi trecut cu vederea aceasta perioada?
Codul Muncii spune:
Art. 56. [cazurile incetarii de drept a contractului individual de munca]
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;

Puteti incheia un nou contract de munca cu societatea pana la data in care va vine decizia de pensionare si chiar dupa
Alexandru Munteanu, Avocat
Da, din pacate asa este. Contractul de munca vi se desface pe data de 1 iulie 2012, iar pensia posibil sa o primiti prin luna octombrie 2012 ( poate si mai repede)
1. - Conform Codului muncii contractul individual de munca (CIM) inceteaza de drept: la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.
- Asadar trebuie emisa decizia de incetare a CIM cu data indeplinirii conditiilor pentru pensia pentru limita de varsta.

2. Daca angajatorul si salariatul pica de acord se poate incheia un nou CIM (pe perioada determinata sau nedeterminata) cu aceeasi data cu care a incetat.

3. Chiar daca intarzie plata pensiei aceasta va fi platita si pe lunile din urma, de la data indeplinirii conditiilor de pensionare.

noneyro a scris:

La 01 iulie 2012 imi voi depune cererea de pensionare pentru limita de varsta cu stagiul complet de cotizare. Mi s-a spus ca CM va fi desfacut de la aceasta data si nu la data sosirii deciziei de pensionare, ceea ce inseamna ca toti fostii angajati deveniti viitori pensionari vor trai un numar incert de luni fara nici un venit. Este posibil ca noua lege a pensiilor sa fi trecut cu vederea aceasta perioada?

Conform Codului muncii contractul individual de munca (CIM) inceteaza de drept: la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

Din cite stiu exista in practica juridiciara o distinctie intre "de drept/de jure" si "in realitate/de facto". Nu se aplica si in citatul de mai sus "CIM inceteaza de drept" ? Ce statut va avea persoana fost angajat care nu e pensionar de drept caci nu a primit decizia de pensionare?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...