Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... nou nascut cand se adauga la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

nou nascut cand se adauga la intretinere

buna ziua,
Ma poate ajuta cineva.. sa-mi spuna cand se adauga un nou membru de familie la intretinere la ascociatia de locatari, un nou nascut, bebe al meu are 1 luna si 1 saptamani, la ce varsta trebuie sa-l trecem la intretinere? multumesc mult
Normele in vigoare prevad obligativitatea inregistrarii a evidentei persoanelor care locuiesc temporara sau definitiv ,mai mult de 15 zile
Nu exista dispozitie care sa prevada exonerarea de la plata costurilor conditionat de varsta locatarului
Daca "bebe-le" dvs. este persoana, trebuie sa urmati sfatul deja postat, daca nu, nu declarati nimic la asociatie...
La noi in asociatie, asteptam ca bebe-lui sa-i creasca mustati, sa termine facultatea sau sa fi terminat stagiul militar... Tare va mai cramponati de 10-15 lei pe luna... Las' sa achite "pensionirii" ca tot nu au ce face cu banii. Poate reveniti, sa ne spuneti ca ati inteles ce-i cu numarul acesta de persoane cu varsta cuprinsa intre 1 si 1000 de luni care trebuiesc declarate la asociatie, desigur fiind in cunostinta de cauza care sunt cheltuielile care se repartizeaza pe lista de plata, pe nr. curent de persoane!
Intrebarea cu bebe o aveam si eu. Nu e vorba de a ne crampona de 10-15 lei pe luna. E vorba ca atat timp cat avem apometre si repartitoare, cred ca nu e nimic care sa nu se plateasca din ce se consuma. Iar liftul sau curatenia pe scara e cam absurd sa fie platita pt un bebe, nu?
Cheltuielile care se repartizeaza pe numar de persoane, deci si pentru bebe sunt:
- curentul electric (consumat si de lift) - se plimba si bebeul pe-afara.
- salubritatea - face si bebeul gunoi.
- gazele - se gateste si pentru bebe.

Dar, daca vecinii dv. accepta sa nu se plateasca pana la o anumita varsta a copilului, este in regula.
veronik a scris:
... atat timp cat avem apometre si repartitoare, cred ca nu e nimic care sa nu se plateasca din ce se consuma...

Asa cum este legal si logic ceea ce este contorizat se plateste conform indicatiilor contorului fara nici o legatura cu numarul de persoane, cu suprafata apartamentului s.a.m.d.
Aici se discuta de cheltuielile ce se repartizeaza pe numar de persoane si nu pe contoare.
Iar copii sunt persoane, foarte importante in familia fiecaruia si adesea un copil consuma mai mult decat un adult.
Totusi avand in vedere argumentatia dumneavoastra, preluata in citat de mine, daca totul este contorizat, atunci sa nu mai apara nici o persoana pe lista de plata indiferent de varsta. Daca nu exista iluminat comun, lift, gaze la comun, celelalte cheltuieli se repartizeaza pe alte criterii (suprafat utila, consumuri contorizate...).