Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Abuz, viclenie şi hărţuire?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Abuz, viclenie şi hărţuire?

În timp ce lucra pe inernet, fiicei mele în vârstă de 11 ani, ia intrat, spun eu abuziv, peste pagina de lucru, o fereastră de lucru a interact4fun.com , cu scpul viclean de hărţuire virtuală aş puzea zice, de a o atrage să intre într-un joc murdar prin care să o determine să fure, fără să-şi dea seama bani din bugetul familiei. Au reuşit. Sub pretextul că a câştigat la o ruletă virtuală un tip de telefon, a păcălito să intre în altă pagină unde să-şi dea prenumele şi un nr. de telefon. Mai departe i-au dat un cod pin şi apoi posibilitatea să
răspundă la mai multe întrebări de cultură generală, la care trebuia să dea răspuns, apăsând una din două taste ale telefonului. Captată de întrebări şi de faptul a va câştiga acel telefon nu a citit textul de pe acea pagină vicleană, că de fapt nu se acord nici un câştig şi mai ales că costul convorbirii este la un preţ exagerat. Consider că reţeaua de telefonie mobilă nu este nici ea străină de acest lucru deoarece ei sunt cei care îmi solicită pentru această hărţuire virtuală a unui copil(cine ştie câţi alţi copii au mai amăgit sau vor mai amăgi dacă nu se face ceva pentru ai opri), un cost suplimentar, cu toate că mai am destule minute de consumat conform acordului încheiat.
Ce mă sfătuiţi să fac pentru a nu plăti aproximativ 300 lei acestor vicleni şi cum să ajutăm alţi copii şi părinţi să nu mai păţească ce am păţit noi?
Vă mulţumim anticipat din suflet, pentru înţelegere şi sprijin împotriva unor astfel de excroci care formează o mentalitate greşită generaţiei actuale ale copiiilor ţării noastre.
Cum se pot pierde multi bani prin mobil: in primul rand trebuie sa aveti abonament, in al doilea rand trebuie sa depasiti cota de trafic de internet stabilita prin abonament sau sa va abonati la servicii de SMS cu plata sau sa sunati la liniile telefonice cu plata (de ex. de sex prin telefon). Nu este neaparat necesar sa faceti constient acest lucru, oferte mincinoase cu "ati castigat un premiu, trimiteti SMS la numarul cutare" sunt suficiente. Sau va suna noaptea cineva din Congo si inchide dupa ce raspundeti si dvs. din prostie dati telefon in Congo, ala va pune o placa cu convorbirea s-a incheiat (ton de ocupat, pe urma liniste profunda) si nu verificati daca s-a oprit convorbirea si ea ramane activa inca doua ore. Sau daca mobilul s-a infectat cu un virus, virusul poate face ce am zis mai sus.

Solutie: scoateti SIM-ul din telefon si renuntati la abonament. Insa sunteti bun de plata. Daca mai vrea mobil, sa aleageti prepaid, cel putin stiti dinainte cat platiti.
Intr-adevar,telefonul este pe abonament.Faptul ca interact4fun.com a intrat peste pagina de lucru vizionata de fiica mea nu este un act de abuz, de "hărţuire virtuala"?
De ce reteaua de telefonie mobila nu a luat din minutele incluse in abonament şi apoi sa solicite cost suplimentar?
Nu inseamna ca este un acord intre reteaua de telefonie mobila si interact4fun si au de castigat ambele parti?
Ce se intampla daca nu platesc, mă pot chema in instanta?
Multumesc anticipat.
Da, ati semnat un contract, pentru nerespectarea lui puteti fi dat in judecata. La fel providerul este si el obligat prin contracte, legi si tratate internationale sa plateasca aceste costuri firmei respective. Providerul nu poate pretinde ca nu-i convine sa dea banii. Aceste firme profita de naivitatea celor care folosesc mobilul pentru a obtine castiguri, dar mi se pare ca este perfect legal.

Asta este trista realitate. Si nu doar in Romania e asa, ci in multe tari din UE.
tgeorgescu, utilizator
Nu cred ca ati obține câștig de cauza în caz de proces decât dacă și-au dat seama ca este un copil.

Un proces oricum va costa mai mult de 300 lei și e proces destul de dificil ca sa va puteți descurca în drept.
art. 215 din codul penal
alin. 6 consta in „exploatarea necunoasterii sau a lipsei de experienta a unui minor sau a starii de slabiciune a persoanelor vulnerabile datorita varstei, bolii, sau starii de graviditate, pentru a le determina sa incheie acte prejudiciabile pentru acestea”.