avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Activitate buia

Activitate buia

Si eu as vrea sa stiu asta!
Pe de alta parte, in L 153/2017 la art 38 - 3 se arata ca: ... cuantumul brut se majoreaza cu 25% fata de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017...
Buna, daca o persoana a uitat sa anunte ca intra in CCc asa cum spune in legea 188/1999 (cu minim 15 zile) ce ar putea sa faca?
Sa se Tina cont de concediul de lauzie pentru data emiterii dispozitiei de suspendare a raportului de serviciu?
Daca cere cateva zile concediu fara plata dupa terminarea concediului de lauzie afecteaza acordarea indemnizatiei de crestere a copilului?
Multumesc!
Buna ziua,

poate cineva sa-mi spuna cum a reusit sa transmita declaratia M500?
Am verificat-o, am semnat-o si transmis-o. Am primit confirmarea ca este depusa dar verificand mai tarziu pe site-ul ANAF am primit mesajul ca fisierul nu este valid. plus sa il descarc din nou ... etc
Am inteles ca fisierul nu trebuie sa fie in PDF, l-am transformat (cum m-am priceput) in document XML dar fara succes. ANAF-ul nu-l vede!
Stie cineva ceva?
Multumesc!
Răspuns la discuția schimbare cod COR
Multumesc mult domnilor pentru ajutor!
O persoana a fost angajata ca muncitor necalificat - Paznic cod COR 962907, a facut un curs de calificare si a primit un Certificat de Calificare Profesionala. Datorita faptului ca in cod COR paznic apare ca muncitor necalificat cere sa fie schimbata denumirea postului in agent de paza si codul COR in 541401. Cum as putea proceda? Multumesc.
Răspuns la discuția calcul salariu functionar public
Si totusi ce facem cu vechimea! Dupa legea 284/2010 o persoana care are peste 3 ani vechime are drept la 3 clase succesive de salarizare, calculul ar fi: 1294x7,5% +/=....
Cam aici ma impotmolesc eu!
Pe de alta parte alti colegi incadrati ca inspectori sau consilieri - asistenti, care sunt cu vechime mai mare abia acum au ajuns la salariul de 1294 lei.
Multumesc, Freeelis!
Cam asa gandeam si eu, dar e bine sa fie si o alta persoana care crede la fel!
O zi buna!
buna ziua,
poate un elev de clasa a XI-a, care are 18 ani impliniti sa se angajeze ca asistent personal. El este cel care ingrijeste bolnavul zilnic!
Multumesc!
Răspuns la discuția Salariu dupa promovarea in grad
asa am facut. Multumesc!
in ambele cazuri aplic L 284/2010, art. 11.
In primul caz la trecerea la gradatia 5: 900x2,5%+/=
in al doilea caz: 900 x7,5%+/=