avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate valeria.bisa

Activitate valeria.bisa

Răspuns la discuția Un bun casat poate fi donat?
Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,

ma confrunt cu urmatoarea situatie: o societate comerciala a casat un calculator, pe care vrea sa-l daruiasca unei familii sarace.

Din punctul meu de vedere, cu modificarile de la NCC nu ar mai fi o problema ca o societate comerciala sa "doneze" sub forma unui dar manual un bun, cu atat mai mult cu cat bunul respectiv este casat.

intrebarea mea este, din perspectiva documentatiei necesare pentru casare, daca se poate justifica lipsa din gestiune a respectivului calculator cu un proces verbal de predare primire a bunului (care ar justifica astfel traditiunea efectiva a bunului respectiv).

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Sunt peste 10 salariati (probabil 12, nu este inca stabilit) dintr-un total de 83. Intra, in opinia mea, in cazul concedierii colective.


Multumesc pentru raspuns.
Dar, neavand reprezentanti ai salariatilor as putea scuti cele minim 15 zile (10 zile timpul reprezentantilor salariatilor de a formula obiectiuni, cereri, opinii etc si cele 5 zile in care angajatorul poate raspunde), corect?
Problema mea este ca incerc sa scurtez cat mai mult perioada in care trebuie sa indeplinesc toate obligatiile legale.
buna ziua,

Ma adresez dumneavoastra cu urmatoarea speta.

O societate care doreste sa faca o concediere colectiva nu are reprezentanti ai salariatilor si nu are nici sindicat.

Sunt obligati sa respecte prevederile art. 69 din codul Muncii, referitor la transmiterea unei notificari catre reprezentantii salariatilor si catre ITM, in vederea gasirii de metode de atenuare a efectelor concedierii sau de evitare a acesteia?
? In cazul in care nu am reprezentanti ai salariatilor si practic nu am catre cine sa transmit acea notificare, mai subzista obligatia de a transmite notificarea respectiva catre ITM?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

O dupa amiaza placuta.
Răspuns la discuția Deschidere cont la BNR
Va multumesc pentru confirmarea parerii mele.
Buna dimineata,

Ma adresez dumneavoastra cu o rugaminte.
O persoana juridica din Polonia doreste sa-si deschida un cont la BNR.
Imi puteti spune va rog, ce act normativ/regulament BNR reglementeaza deschiderea de conturi la BNR?
Din cate stiu eu, doar institutiile de credit pot deschide conturi la BNR, dar e posibil sa gresesc.

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: societatea X va asigura pentru o parte din angajatii sai un training, al carui continut este in stransa legatura cu posturile angajatilor vizati, fiind asadar in avantajul salariatilor, acestia urmand sa-si desfasoare mai bine si mai usor activitatea pe viitor, dupa absolvirea acestor "cursuri".
Problema care intervine este faptul ca societatea nu poate organiza acest training in timpul saptamanii, deoarece profilul activitatii nu permite iesirea din productie, motiv pentru care societatea a programat acest training in zilele de sambata si/sau duminica.
Precizez ca salariatii din respectivul departament au program de lucru in ture, asadar inclusiv sambata si duminica, dar refuza sa participe la acest training intr-o zi de sambata sau duminica.

1. Pot sa-i oblig sa participe la acest training intr-o zi nelucratoare, cand nu sunt programati in tura?
2. Ii platesc? daca da, le aplic si spor de weekend?
3. Sunt obligat sa le dau dupa participarea la training zi/zile libere?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția \"anticipare rezultat\"
Faceti o cerere pentru un certificat de solutie, iar acolo veti avea, cum a spus si utilizatorul dinaintea mea, o copie a minutei, de unde veti afla ce va intereseaza.
Răspuns la discuția comisia de disciplina
Cand un salariat este convocat la cercetarea administrativa i se ofera astfel posibilitatea de a se apara si de a prezenta orice imprejurare/dovada in apararea sa.
Daca demisia a fost inregistrata, repet, aveati obligatia de a va prezenta la serviciu si de a va indeplini in continuare obligatiile.
Daca aveti un motiv obiectiv de neprezentare (ex. concediu medical sau alta imprejurare care va impiedica sa va prezentati) puteti trimite dovezi in acest sens. |Acest lucru nu va impiedica ci doar va intarzia desfasurarea cercetarii administrative, urmand sa primiti o noua convocare pentru o noua data.
Cum am mai spus si a repetat si Perspective, daca nu va prezentati vi se va desface disciplinar cim. Aici dvs hotarati cat de mult va afecteaza o asemenea sanctiune.