avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate octavia69

Activitate octavia69

Răspuns la discuția CONCEDIU DE ODIHNA
Persoana respectiva este angajata la o asoc. de propr. iar conducerea acesteia refuza si dea concediu de odihna. Cui se poate adresa? Multumesc mult pt. raspuns
Daca un angajat a fost in concediu medical din august 2010 pana pe 15 august 2011 , are dreptul la concediu de odihna pe 2011 ?
Nu stiu ce sa mai zic,multe nu sunt la noi ca prin alte parti. Cererea si taxa sunt si aici,da in plus v-am zis,ni s-a cerut actul de proprietate. De acum e oricum prea tarziu, ca s-a schimbat proprietarul si noul proprietar a venit bine pregatit,cu actul de adjudecare si nici nu vrea sa auda de datorie. E dificil,pt ca la unul din apartamente e vorba de 6000 lei+penalizari,deci aproape 9000 lei, iar vechiul proprietar se pare ca a ramas pe drumuri. Apartamentul s-a vandut cu doar 50000lei(ceea ce mie mi se pare f. ciudat)
conf.legii230/2007, ne-am prezentat la Judecatorie avand la noi copii dupa fisa de intretinere si ultima lista de plata,dar ni s-a cerut si copie dupa actul de proprietate. Ni s-a motivt simplu ca asa spune legea
Am fost la Judecatorie pentru a inscrie privilegiul asupra apartamentelor cu datorii mari,dar ni s-au cerut copii dupa actele de proprietate ale acestora si nu am avut la toate pt ca unii proprietari au refuzat sa aduca la asociatie aceste copii. In aceasta situatie au fost si cele doua apartamente despre care este vorba.
mai avem un termen de judecata acum in decembrie cu ambii fosti proprietari. Problema e ca acestia au fost deja evacuati si nu stim unde s-au mutat. Se pare ca nu e singurul caz cand bancile scot apartamentele la licitatie fara sa anunte asociatiile de proprietari. Noii proprietari s-au prezentat la asociatie cu acte de adjudecare in care se mentioneaza ca apartamentele sunt libere de sarcini. Nu stiu cum vom recupera datoriile
am in asociatie doua apartartamente cu debite f. mari pe care le-am actionat in judecata de anul trecut,dar nu am primit inca nici o hotarare. intre timp,ele au fost vandute de banci la licitatie,fara sa fim anuntati,si ne-am trezit cu noii proprietari si cu acte de proprietate in care se specifica ca apartamentele sunt fara nici o datorie. nu stiu cum putem proceda pentru a recupera datoriile la intretinere de 2000 si respectiv 6000 lei.daca ma poate sfatui cineva cum trebuie sa procedez. va multumesc
ce contributii se retin din concediul medical in cazul in care acesta este internat si diagnosticat cu TBC, cod 12.
Răspuns la discuția cum obtin un ordin de restrictie?
am depus numeroase plangeri la politie,cu certificate medicale de la spitalul de urgenta,pt ca situatia financiara nu mi-a permis sa scot certificate medico-legale,a fost ridicat de numeroase ori de la usa mea si chiar din casa de catre organele de politie,dus la sectie,si atat.In prezenta politiei mi-a aruncat televizorul pe geam si mi-a spart mobila iar motivarea politiei a fost ca nu poate lua alte masuri decat amenda fiind pe proprietate privata adica in casa mea care nu este si a lui.Sincer nu stiu ce sa fac pt ca de cateva zile ma ameninta cu moartea si de frica stau incuiata in casa,iar el sta in fata scarii si asteapta sa ies
am locuit timp de 2ani impreuna cu un barbat, fara sa fim casatoriti, dupa care ne-am despartit din cauza violentei lui.De un an de zile,sunt urmarita permanent de el,batuta,violata,face scandaluri pe scara unde locuiesc,intra cu forta in casa,imi distruge lucrurile.Am depus zeci de plangeri la politie,a fost luat de n...ori de patrula,a fost insa amendat sporadic si atata tot.Am aflat ca as putea obtine un ordin de restrictie,dar nu stiu cum sa procedez.Cu multumiri,astept un sfat de la cineva