avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Activitate adnil

Activitate adnil

Buna ziua,
Fostul angajator mi-a acordat drepturi pentru diverse operatiuni bancare, printre care si plati online. In prezent, desi nu mai sunt angajata, tokenul respectiv este folosit de o alta persoana. Este corect?
Multumesc anticipat pt raspuns.
Răspuns la discuția despagubire in cazul unui partaj
Exista posibilitatea ca perioada de timp sa fie de 10-15 ani?
Multumesc
Buna ziua,

In cazul unui partaj de bunuri comune intre fosti soti, exista posibilitatea ca unul dintre soti sa-l despagubeasca pe celalalt prin rate fixe lunare pe o perioada stabilita de timp? Daca da, care sunt criteriile de stabilire a ratei lunare si a perioadei de timp in care se va place plata?
Multumesc anticipat
Buna ziua!
Parintii mei au divortat, tata recasatorindu-se intre timp. Sunt singurul copil, neavand alti copii cu actuala sotie. In cazul in care tatal meu decedeaza, cat imi revine in urma succesiunii? Ce se intampla cu partea cuvenita sotiei, dupa decesul acesteia? mentionez ca imobilul este bun comun dobandit in timpul casatoriei,iar actuala sotie nu are copii.
Multumesc anticipat
Buna seara. Sunt casatorita din 2005, iar in 2009 a aparut in familie un copil. Care sunt sansele sa obtin custodia copilului, in conditiile in care sunt in concediul de crestere a copilului, iar sotul lucreaza, venitul lui fiind mai mare?
Locuim intr-un apartament cumparat de catre sot inainte de casatorie, iar anul acesta am inceput constructia unei case. Conform legii, am dreptul la una dintre locuinte, in urma divortului?

Multumesc anticipat
Multumesc pt raspuns. Functionarul chiar nu cunostea legea. I-am aratat articolul care prevede acest lucru, a vorbit cu un inspector de la Directia Muncii care i-a confirmat ca am dreptate si o sa primeasca dosarul in momentul in care o sa revina in localitate, momentan fiind plecat la niste cursuri ;)
Multumesc pt raspuns. Functionarul de la primarie care se ocupa de primirea acestor dosare refuza sa-l primeasca motivand ca termenul a expirat, chiar daca i-am arat artticolul din OUG nr 148/2005 care prevede ca poate fi depus oricand. In acest caz ce pot sa fac?
Buna seara. Am intrat in concediul de crestere al copilului incepand cu 1 ianuarie 2010. Din pacate nu am putut depune dosarul la primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data. Mai pot beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului pe perioada ramasa pana la implinirea celor 2 ani?

Multumesc
Buna ziua. Ma numesc Linda si in noiembrie 2009 am nascut o fetita. Am facut cerere de suspendare a contractului de munca pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului, incepand cu 01 ianuarie 2010. Deoarece unul dintre angajatori nu mi-a trimis adeverinta la timp, nu am putut depune dosarul in termen de 60 de zile, asa cum au spus cei de la primarie. Se mai poate face ceva ca sa pot beneficia totusi de indemnizatie, macar pe perioada ramasa pana la implinirea a 2 ani?
Multumesc anticipat pentru raspuns