avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Activitate florin89

Activitate florin89

Răspuns la discuția Raport productie tipizate ?
Care ar fi cea mai simpla varianta pentru productia in cazul de mai sus ?
In afara de raportul de productie mai trebuie intocmite si alte acte ?

Multumesc
Răspuns la discuția Raport productie tipizate ?
Am inteles....dar trebuie trecuta si cantitatea obtinuta, nu ?
De exemplu, se achizitioneaza hartie si cerneala, care se dau in consum....
si cu acea hartie si cerneala se tiparesc tipizatele, iar dupa aceea vine manopera (finisarea - capsatul si lipitul).
1. este de ajuns darea in consum a hartieie si cernelii ? prin ce cont se face darea in consum pentru materialele folosite in productie ?
2. dintrun raport de productie trebuie evidentiata urmatoarea chestie?: pentru 50 factureire A5, s`au folosti 3 topuri A4 de hartie: 100 lei, cerneala: 50 lei. manopera:100 lei. Cost productie total. 250 lei. pret bucata: 5 lei fara TVA (este doar un exemplu).
Este corect ce am scris mai sus ?
3. produsele obtinute la cost de productie sau standard? nu inteleg la ce va referiti.
Multumesc.
Buna ziua,

Am si eu o rugaminte. Ma poate ajuta cineva cu un raport de productie pentru tipizate ? (facturiere, chitantiere, etc). Se foloseste hartie, cerneala si manopera - finisarea (capsare, lipire)
Am cautat pe internet dar nu am gasit ceva ajutator mie.
Multumesc frumos.
Deci sa inteleg ca tiparire = editare? Conform celor spuse de dumneavoastra mai sus, asta inteleg.
1. Daca firma vrea sa tipareasca tipizate (facturi, chitantiere, etc), sau orice material promotional (brosuri, pliante, flyere), se poate merge pe codul caen 5819 - "alte activitati de editare" sau pe "1812 - "alte activitati de tiparire" ?
Imi cer scuze, dar vreau sa fiu inteles si sa inteleg ceea ce trebuie.

2. Alte autorizatii mai sunt nevoie de la autoritatile competente pentru a putea desfasura aceasta activitate ?

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Nu ar fi pretabil codul Caen 1812 - Alte activitati de tiparire n.c.a. ? Tinand cont ca firma tipareste totusi acele tipizate + ca are si productie publicitara (brosuri, fluturasi, flyere, carti vizita, etc).

Multumesc.
Buna ziua,

Am cautat pe internet un raspuns la urmatoarea intrebare, dar nu am gasit nimic clar:

Trebuie autorizatii speciale pentru a putea produce (tiparii) tipizate? (facturiere, chitantiere, monetare, etc).
La ce cod CAEN se incadreaza aceasta activitate ?

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare:

Trebuie autorizatii speciale pentru a desfasura urmatoarele activitati: pregatire dosare, completate formularele necesare inmatricularii, radierii, etc.
Trebuie sa ai si masina de scris (manuala) ?
Care este procedura si ce coduri Caen trebuie autorizate ?
Am tot cautat informatii, dar nu am gasit niciunde despre acest lucru.
Sper sa gasesc un raspuns aici privind aceasta problema.

Multumesc frumos.


Ciar nu stie nimeni ? :(
Buna ziua,

Am si eu o intrebare:

Trebuie sa fii agentie de turism (brevet de licenta, autorizatii de la min. transporturilor, etc) ca sa oferi urmatorul servici celor interesati: rezervari de bilete pentru avion.
De exemplu, vine x la sediul meu, si vrea o rezervare in data de ....... cu agentia.........de la............la..................... . si el sa plateasca un tarif pentru ca eu i fac rezervarea online pe internet.
Daca nu trebuie sa fii agentie de turism, ce cod caen trebuie autorizat pentru a presta acest serviciu? ca pana la urma este o prestare de serviciu...

Sper ca m`am facut inteles cu intrebarea mea..
Multumesc frumos

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
@matahachiro,

Pai de ce este nevoie ? trebuie sa ai si masina de scris ?

Rog sa`mi raspunda cineva care s-a mai confruntat cu problema asta, si stie despre ce este vorba.

Multumesc.